Tatry. Hotelarze reagują na obostrzenia. Będziemy prosić o okazywanie certyfikatu szczepień

i

Autor: KitzD66/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Tatry. Hotelarze reagują na obostrzenia. "Będziemy prosić o okazywanie certyfikatu szczepień"

2021-12-02 9:46

Hotelarze i właściciele kwater w Tatrach są przygotowani na wprowadzone wczoraj (1 grudnia) obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Obłożenie miejsc noclegowych może wynosić maksymalnie 50 proc., jednak limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. W przypadku przekroczenia limitu hotelarze mają prosić gości o okazywanie certyfikatów szczepień.

Tatry. Hotelarze przygotowani na obostrzenia. Będą prosić o certyfikaty szczepień

Od środy (1 grudnia) w Polsce obowiązują dodatkowe obostrzenia związane ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i zagrożeniem wynikającym z wariantu omikron. Restrykcje dotyczą między innymi hoteli i lokali gastronomicznych. Właściciele kwater w Tatrach są przygotowani na nowe warunki działania i - jak podaje Polska Agencja Prasowa - liczyli się z tym, że wraz z kolejną falą pandemii zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu ich biznesów. Przede wszystkim został zmniejszony limit zapełnienia obiektów przyjmujących gości. Obecnie wynosi on 50 proc., jednak limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. W przypadku przekroczenia limitu hotelarze chcą prosić swoich gości o okazywanie certyfikatów szczepień, choć jak sami przyznają, klienci mogą odmówić przedstawienia takich dokumentów. - Jeżeli wyjdziemy ponad ten próg, to goście będą proszeni o okazywanie certyfikatów świadczących o zaszczepieniu. Gość teoretycznie może odmówić wylegitymowania się takim dokumentem, a dla hotelarza odmówienie komuś zakwaterowania z uwagi na brak certyfikatu szczepienia będzie etycznie, moralnie i biznesowo karygodne, zwłaszcza, jeżeli gość przyjechał do nas z daleka. (...) Dopiero na poziomie recepcji możemy poprosić gościa o wylegitymowanie się dowodem szczepienia. Wówczas bez odnotowywania danych personalnych możemy odznaczyć sobie gościa jako "sztukę" i w razie kontroli możemy podać liczbę gości zaszczepionych, ale bez podawania danych personalnych - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

PRZECZYTAJ: Koronawirus 2.12.2012. Ile jest zakażeń w Małopolsce?

Przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej zaznaczył, że hotelarz w myśl rozporządzenia powinien odmówić zakwaterowania gościom bez szczepienia, ale taki gość opuszczając hotel może iść prosto do sądu i domagać się zadośćuczynienia z tytułu niewyświadczenia zamówionej usługi. Nowe obostrzenia dotyczą również już wcześniej dokonanych rezerwacji, co stwarza ryzyko, że w okresie świąteczno-noworocznym hotelarze będą zmuszeni do odmawiania klientom, którzy planowali spędzenie urlopu w Tatrach. Świeżo wprowadzone restrykcje obowiązują na razie do 17 grudnia, dlatego właściciele kwater mają nadzieję, że obostrzenia nie zostaną przedłużone i uda się uniknąć zamieszania związanego z odwoływaniem rezerwacji.

ZOBACZ: Zabierzów. Fałszywe szczepienia na COVID-19. Za pieniądze wystawiali certyfikaty

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?
Pożar w Alwernia Studio