Tatry. Obcokrajowcy utknęli w nocy na Orlej Perci. Znamy przyczynę

2021-09-22 14:51
Tatry. Obcokrajowcy utknęli w nocy na Orlej Perci. Znamy przyczynę
Autor: Bartek12/cc0/pixabay Orla Perć w Tatrach.

W sobotę (18 września) ratownicy TOPR pomogli czterem obcokrajowcom, którzy w nocy utknęli na Orlej Perci. Turyści z Łotwy i Indii nie byli odpowiednio przygotowani do wyprawy, a dodatkowo zaskoczyły ich pogarszające się warunki pogodowe. Nie mieli również rozeznania w topografii Tatr. Zdali się na nawigację satelitarną, która ich zawiodła.

Czteroosobowa grupa turystów z Łotwy i Indii utknęła w sobotę (18 września) na Orlej Perci. O zdarzeniu późnym wieczorem zostali powiadomieni ratownicy TOPR, którzy musieli sprowadzić obcokrajowców w najbardziej niebezpiecznego szlaku w Tatrach. Cudzoziemcy znajdowali się pomiędzy Żlebem Kulczyńskiego a Zadnim Granatem. W górach panowały wówczas fatalne warunki pogodowe. Padał deszcz, było zimno, a widoczność ograniczała mgła. Słabo zorientowani w topografii Tatr turyści nie mieli szans na samodzielny powrót w bezpieczne miejsce. Sobotnią akcję na Orlej Perci opisali w swojej kronice ratownicy TOPR. Z tej relacji wynika, że z Murowańca do Żlebu Kulczyńskiego wyruszyło dwóch członków TOPR, natomiast na Halę Gąsienicową wyjechała siedmioosobowa ekipa ratowników. Turyści zostali odnalezieni około godz. 2.00 w nocy.

PRZECZYTAJ: Wadowice. Chuligański atak na biuro B. Szydło. Padły mocne oskarżenia

Obcokrajowcy znajdowali się w kiepskim stanie. Byli przemoknięci i zziębnięci. Z centrali TOPR wyruszyła do nich kolejna ekipa ratowników, która zapewniła im pakiety grzewcze i dodatkowe ubrania. Po ubraniu i ogrzaniu, rozpoczęto sprowadzanie turystów na Halę Gąsienicową, gdzie dotarli oni około godz. 8.40. A jaki był powód zabłądzenia cudzoziemców w Tatrach? Okazało się, że słabo orientując się w topografii zaufali oni nawigacji satelitarnej, która z Doliny Pięciu Stawów poprowadziła ich do Zakopanego najkrótszą drogą: przez Kozi Wierch, Żleb Kulczyńskiego, Granaty i Halę Gąsienicową. Nie posiadając odpowiedniego wyposażenia, ani przygotowania do wędrówki w trudnych warunkach atmosferycznych cudzoziemcy nie mieli szans na samodzielne pokonanie takiej trasy.

ZOBACZ: Małopolska. Będzie zmiana deklaracji w sprawie LGBT. Usuną ten zapis

Sonda
Która pora roku jest najlepsza na wycieczkę w Tatry
Grób zamordowanego na Krupówkach Mateusza W. w Lipnicy Murowanej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE