Tatry zasypane śniegiem. Na Kasprowym Wierchu już 70 cm. W Zakopanem piesi nie mogą korzystać z chodników

i

Autor: Jakub Hałun/CC BY-SA 4.0/wikipedia Na Kasprowym Wierchu zalega już 70 cm śniegu.

Atak zimy na Podhalu

Tatry zasypane śniegiem. Na Kasprowym Wierchu już 70 cm. W Zakopanem piesi nie mogą korzystać z chodników

2022-12-12 11:51

Atak zimy na Podhalu i w Tatrach. Na szczycie Kasprowego Wierchu zalega już 70 cm śniegu, a rano w poniedziałek, 12 grudnia temperatura spadła do minus 14 st. Celsjusza. Zasypane jest również Zakopane. Piesi mają tam problem z przejściem chodnikami, dlatego korzystają z jezdni. Jutro opady śniegu ustąpią, jednak już w środę należy się spodziewać przyrostu warstwy białego puchu.

Atak zimy na Podhalu i w Tatrach. W Zakopanem piesi nie mogą przejść chodnikami

Niż Brygida mocno daje się we znaki mieszkańcom Małopolski. Intensywne opady śniegu są szczególnie uciążliwe na Podhalu i w Tatrach. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na szczycie Kasprowego Wierchu zalega już 70 cm śniegu. Temperatura na szczycie spadła w poniedziałek rano do minus 14 st. Celsjusza, a porywy silnego wiatru osiągającego w porywach do 22 km/h potęgują uczucie zimna. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich pokrywa śniegu osiąga niemal 60 cm, a na Hali Gąsienicowej leży 45 cm śniegu. Fatalna sytuacja panuje też w Zakopanem, gdzie spadło 28 cm śniegu. Nie wszystkie chodniki zostały odśnieżone, dlatego piesi mają problem z przejściem. Nierzadki jest widok pieszych chodzących po jezdni, co niestety może prowadzić do tragicznych wypadków. Synoptycy IMGW prognozują, że we wtorek, 13 grudnia nieco odpoczniemy od opadów śniegu. Już dzień później warstwa białego puchu będzie jednak znowu przyrastać.

Ostrzeżenie przed lawinami w Tatrach

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, panują wyjątkowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest mocno zróżnicowana. Świeży śnieg zalega na wszystkich szlakach. Miejscami występują pod nim oblodzenia i jest ślisko.

Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?
Podkarpackie zasypane śniegiem. Jedni się cieszą, inni irytują