Spadł z dużej wysokości

Tragedia w Tatrach. Nie żyje 24-letni turysta. Nie miał mu kto pomóc

2022-12-06 9:15

24-letni Polak zginął podczas samotnej wędrówki po słowackich Tatrach. Horska Zachranna Sluzba poinformowała, że mężczyzna wchodził na Gerlach, kiedy prawdopodobnie poślizgnął się i spadł z dużej wysokości. Podróżował sam, więc nie miał mu kto pomóc. Służby ratownicze zostały zaalarmowane dopiero po zgłoszeniu bliskich 24-latka, zaniepokojonych jego przedłużającą się nieobecnością.

Tragedia w Tatrach. Nie żyje 24-letni turysta z Polski. Wędrował samotnie

W słowackich Tatrach zginął 24-letni Polak. Jego zwłoki ratownicy z Horskiej Zachrannej Sluzby odnaleźli w poniedziałek, 5 grudnia. Mężczyzna samotnie wspinał się na Gerlach, co miało fatalne konsekwencje. Turysta prawdopodobnie poślizgnął się i spadł z dużej wysokości. Jako że nie towarzyszył mu żaden partner, nikt nie mógł udzielić mu pomocy, ani nawet wezwać służb ratowniczych. O zaginięciu Polaka powiadomili Słowaków jego bliscy, zaniepokojeni przedłużającą się nieobecnością mężczyzny. Lokalizacja turysty została ustalona na podstawie przesłanych przez niego bliskim filmików z wędrówki.

Z uwagi na niesprzyjającą pogodę - gęstą mgłę i zachmurzenie – słowaccy ratownicy nie mogli użyć w poszukiwaniach śmigłowca, dlatego o współpracę poprosili swoich kolegów z TOPR. Ratownicy z Zakopanego wyruszyli na poszukiwania na pokładzie śmigłowca wojskowego, który czasowo zastępuje ich maszynę. Polscy ratownicy z pokładu śmigłowca przeszukiwali Dolinę Wielicką i część Doliny Batyżowieckiej. Słowaccy ratownicy wraz z psami tropiącymi wyruszyli natomiast na poszukiwania pieszo. Namierzono również telefon poszukiwanego, który logował się w okolicy Gerlachu. Ciało 24-letniego Polaka odnaleźli słowaccy ratownicy przy zachodnich zboczach Gerlachu w Batyżowieckiej Dolinie.

Ostrzeżenie dla turystów. Pogoda w Tatrach nie sprzyja wycieczkom

Jak informuje PAP, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Szlaki pokrywa zmrożony śnieg, a w partiach szczytowych obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W takich warunkach wycieczki powinni planować tylko doświadczeni taternicy, dysponujący odpowiednim sprzętem i wiedzą topograficzną. Gerlach wznosi się na 2655 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Tatrach oraz w całych Karpatach. Leży w całości po słowackiej stronie Tatr. Szczyt dostępny jest jedynie dla uprawnionych taterników. Turyści niemający stosownych uprawnień taternickich nie mogą samodzielnie go zdobywać.

Taksówkarz podejrzany o przestępstwa seksualne zatrzymany podczas wielkiej akcji policji
Sonda
Czy Tatry są niebezpieczne?
Nasi Partnerzy polecają