Ukradł niecałe 150 zł, w więzieniu może spędzić 10 lat. Gigantyczne problemy nieuczciwego 40-latka

i

Autor: Chronomarchie/cc0/pixabay 40-latek odpowie za kradzież z włamaniem / zdjęcie ilustracyjne.

Użył cudzej karty bankomatowej

Ukradł niecałe 150 zł, w więzieniu może spędzić 10 lat. Gigantyczne problemy nieuczciwego 40-latka

2023-03-16 13:43

Drobna z pozoru kradzież dla 40-letniego mieszkańca gminy Olkusz może się skończyć wieloletnią odsiadką. Mężczyzna znalazł na ulicy cudzą kartę bankomatową i trzykrotnie użył jej w sklepie. Jego zakupy nie kosztowały nawet 150 złotych, ale mimo to grozi mu kara do 10 lat więzienia. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, taki czyn jest bowiem traktowany jak kradzież z włamaniem.

Użył cudzej karty bankomatowej. Grozi mu 10 lat więzienia

Na jednej z ulic w Olkuszu 40-letni mężczyzna znalazł cudzą kartę bankomatową. Zamiast oddać zgubę właścicielowi, nieuczciwy mieszkaniec gminy Olkusz postanowił robić zakupy za pomocą znalezionej karty. Użył jej trzykrotnie, za każdym razem transakcja doszła do skutku, ponieważ kwota była niższa od 50 złotych i nie wymagała zatwierdzenia za pomocą numeru PIN. 40-latek chciał dalej opróżniać konto właściciela karty, lecz... środki tam zgromadzone szybko się wyczerpały. Powiadomieni przez właściciela o używaniu karty przez obcą osobę policjanci olkuskiej komendy wszczęli dochodzenie i ustalili sprawcę.

Kradzież do 500 złotych co do zasady jest traktowana jako wykroczenie, a nie przestępstwo, niemniej zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego użycie cudzej karty bankomatowej to kradzież z włamaniem. W takim przypadku podejrzanemu grozi kara do 10 lat więzienia, niezależnie od kwoty, którą sobie przywłaszczył. Kara do 2 lat więzienia grozi też za samo przywłaszczenie dokumentu stwierdzającego prawa majątkowe, nawet jeśli nie zostanie on użyty.

Sonda
Czy kary za kradzieże powinny być surowsze?
5 lat czekała na sprawiedliwość za śmierć brata. "Wreszcie koniec tej gehenny"