Upał w lutym. Termometry dosłownie oszalały! Krótkie spodenki to była norma

i

Autor: SHUTTERSTOCK (2) Upał w lutym. Termometry dosłownie oszalały! Krótkie spodenki to była norma

Rekord ciepła

Upał w lutym. Termometry dosłownie oszalały! Krótkie spodenki to była norma

2024-02-25 4:12

Tegoroczny luty wydaje się wyjątkowo ciepły? Okazuje się, że takie anomalie temperatury o tej porze roku w Małopolsce wcale nie są niczym niezwykłym. Do historii przeszedł upalny luty z 1990 roku, kiedy mieszkańcy Małopolski zamiast w kożuchach i puchowych kurtkach chodzili w krótkich spodenkach. Jeszcze cieplej było 31 lat później. Wówczas pobity został polski rekord ciepła dla lutego.

Upał w lutym. Termometry oszalały! Zamiast w puchowych kurtkach chodzili w krótkich spodenkach

Na termometrach więcej niż dziesięć kresek powyżej zera i zupełny brak śniegu, tak wygląda większość tegorocznego lutego w Małopolsce. Mogłoby się wydawać, że w tym roku pogoda wyjątkowo rozpieszcza mieszkańców województwa, ale nie do końca jest to prawda. Do rekordowych wyników ciepła w tym roku jeszcze dużo brakuje. Wyjątkowo upalny był zwłaszcza luty 1990 r., kiedy zamiast w swetrach, kurtkach i ocieplanych butach, mieszkańcy Małopolski chodzili w krótkich spodenkach. 

Dodatnią anomalię temperatury odnotowano przede wszystkim w dniu 25 lutego 1990 r. W Krakowie było wówczas 21 st. Celsjusza, w Tarnowie 20,6 st. Celsjusza, a w Nowym Sączu 20,3 st. Celsjusza. Wszystkie te miasta przebił jednak Maków Podhalański (powiat suski). Tam mieszkańcy na termometrach zobaczyli aż 21,4 st. Celsjusza. Ten wynik wydawał się nie do pobicia, a tymczasem...

W lutym temperatura przebiła 22 st. Celsjusza

Rekord z Makowa Podhalańskiego utrzymał się dokładnie 31 lat. To niezwykły zbieg okoliczności, że kolejny rekord również padł 25 lutego i to w tej samej miejscowości. W 2021 r. temperatura w Makowie osiągnęła wartość 22,1 st. Celsjusza. Niewiele chłodniej było wówczas w Dobczycach (powiat myślenicki), gdzie termometry pokazały 21,6 st. Celsjusza. A jakie temperatury są rekordowe dla innych miesięcy w Polsce? Dowiecie się tego przeglądając galerię, która znajduje się poniżej.  

Rekordy ciepła w Polsce. Najwyższe temperatury w poszczególnych miesiącach

Przysłowia o zimie. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Gdy woda zimą w rzekach huczy, to na wiosnę mróz _______
Myśliwy zostawił w lesie 14-letniego syna, uciekając przed policją

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany