W weekend w Tatrach silny wiatr i opady śniegu. Duże zagrożenie lawinowe

i

Autor: GarMax/cc0/pixabay Tatry/zdjęcie ilustracyjne

W weekend w Tatrach silny wiatr i opady śniegu. Duże zagrożenie lawinowe

2022-02-04 11:51

W najbliższy weekend pogoda nie rozpieści turystów wybierających się na tatrzańskie szlaki. Wysoko w górach spodziewane są opady śniegu oraz podmuchy wiatru osiągające prędkość prawie 50 km/h. W Tatrach obowiązuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z tego powodu zamknięty do odwołania został szlak prowadzący z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

W weekend w Tatrach silny wiatr i opady śniegu. Duże zagrożenie lawinowe

W trakcie najbliższego weekendu (4-6 lutego) pogoda nie rozpieści turystów przebywających w Tatrach. Co prawda w Zakopanem i niższych partiach gór przez cały weekend utrzymają się dodatnie temperatury (od 1 do 4 st. Celsjusza), jednak do wycieczek nie zachęci duże zachmurzenie. Synoptycy nie prognozują opadów w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Kościelskiej, przyrost pokrywy śnieżnej spodziewany jest natomiast w Dolinie Pięciu Stawów oraz na Kasprowym Wierchu. W wyższych partiach Tatr będzie zimno. W sobotę (5 lutego) i niedzielę (6 lutego) w Dolinie Pięciu Stawów maksymalna temperatura wyniesie -5 st. Celsjusza, a na Kasprowym Wierchu termometry wskażą temperaturę niższą o dwa stopnie Celsjusza. Dokuczliwy będzie również silny i wzmagający się z dnia na dzień wiatr. Najsilniejsze podmuchy są spodziewane w niedzielę, gdy w Dolinie Pięciu Stawów wiatr powieje z prędkością 40 km/h, a na Kasprowym Wierchu blisko 50 km/h. Przypominamy, że wczoraj Tatrzański Park Narodowy zdecydował o zamknięciu do odwołania szlaku prowadzącego z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

PRZECZYTAJ: Nowy pomysł Barbary Nowak. Małopolska kurator zostaje youtuberką

Obecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

Wywołanie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze są niekorzystne.

Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

W tym roku w Tatrach dochodziło już do wypadków śmiertelnych spowodowanych zejściem lawin. Wczoraj (3 lutego) TOPR opublikował nagranie wideo wyzwolonej przez zjeżdżającego poza wyznaczoną trasą narciarza. Na szczęście w tym przypadku obeszło się bez osób poszkodowanych.

ZOBACZ: 15-latka wsiadła za kółko, a na drodze spotkała własną matkę. Finał historii nie mieści się w głowie

Sonda
Czy przed wyjściem w góry sprawdzasz komunikaty lawinowe?
Plantacja konopi w Alwerni zlikwidowana. Kilkaset krzewów w rękach policji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki