Skutek uboczny działania kopalni

Wielki lej zassał kilkadziesiąt grobów. Ruszyły prace na cmentarzu w Trzebini! Ile potrwają?

2022-09-24 7:41

W piątek, 23 września, rozpoczęły się prace polegające na zasypaniu zapadliska na cmentarzu w Trzebini. Lej o średnicy ok. 20 i głębokości 10 metrów wciągnął 40 grobów, gdzie znajdowało się 61 ciał zmarłych. Pojawienie się ogromnej dziury to efekt uboczny działania kopalni węgla kamiennego "Siersza" w Trzebini, która została zamknięta w latach 1999-2001.

Wielki lej zassał kilkadziesiąt grobów. Ruszyły prace na cmentarzu w Trzebini! Ile potrwają?

Na cmentarzu w Trzebinii rozpoczęto zasypywanie wielkiego leja, który przed kilkoma dniami pochłonął 40 grobów z 61 ciałami w środku - podaje PAP. Prace, które potrwają kilka dni, prowadzi Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Przed ich rozpoczęciem na nekropolii pojawił się ksiądz proboszcz, który odmówił modlitwę w intencji zmarłych. Jednocześnie trwa badanie całego terenu georadarem, ale zdaniem biegłego ekshumacja ciał nie będzie możliwa, bo mogłoby to stanowić zagrożenie dla osób pracujących przy zasypywaniu zapadliska. W ogromnej dziurze, która ma ok. 20 metrów średnicy i 10 głębokości, pojawiły się niewielkie grudki węgla, co może potwierdzać, że jej powstanie to szkoda pogórnicza. Od połowy XIX w. w Trzebini działała kopalnia węgla kamiennego "Siersza", która została zamknięta w latach 1999-2001. Jej likwidatorzy przypuszczali, że powstałe wyniku wydobycia dziury wypełni woda, ale zaczęła ona podchodzić coraz bliżej powierzchni.

Czytaj też: Dlaczego nikt nie pomógł ofiarom zboczeńca? Przerażające zdarzenie w M1 w Krakowie

Sonda
Górnictwo. Czy Polska powinna odejść od węgla?
Rozmowa z pracownikiem składu węgla
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE