Ziemia pochłonęła 40 grobów

Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini coraz głębsze! Jak będzie wyglądać święto Wszystkich Świętych?

2022-09-23 11:46

Na cmentarzu w Trzebini ruszyły badania geologiczne z użyciem georadaru, które pozwolą na oszacowanie ryzyka wystąpienia kolejnych zapadlisk. Niestety ze wstępnych ustaleń wynika, że lej pogłębił się, a zapadlisko na cmentarzu miało bardziej gwałtowny przebieg, niż wcześniejsze zapadliska w Trzebini. Burmistrz miasta obiecał podjęcie działań, które mają umożliwić przynajmniej częściowe otwarcie nekropolii w święto Wszystkich Świętych.

ZAPADNIĘTY CMENTARZ W TRZEBINI

Zapadlisko w Trzebini dalej niebezpieczne. Ruszyły badania geologiczne

Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk poinformował w mediach społecznościowych, że na cmentarzu parafialnym, gdzie we wtorek (20 września) powstało olbrzymie zapadlisko, ruszyły badania terenu z użyciem georadaru. Mają one określić, czy istnieje ryzyko powstania kolejnych zapadlisk oraz czy zamknięta obecnie nekropolia będzie mogła być ponownie otwarta. Przypomnijmy, że osuwająca się ziemia pochłonęła 40 grobów, w których spoczywało 61 ciał. Ze względu na potencjalnie zagrożenie, biegły nie wyraził na razie zgody na przeprowadzenie ekshumacji

W Trzebini wielokrotnie dochodziło do osunięć ziemi, spowodowanych działalnością górniczą w nieczynnej już kopalni w SierszyZapadlisko na cmentarzu miało jednak bardziej gwałtowny przebieg niż wcześniejsze zjawiska tego typu. Jak informuje "Gazeta Krakowska", zaobserwowano pogłębienie się leja, powstałego na nekropolii podczas wtorkowego zdarzenia. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią zdjęć.

PRZECZYTAJ: Uderzył w twarz żonę i 12-letniego syna. Skandaliczne zachowanie Ukraińca

Cmentarz w Trzebini będzie otwarty w święto Wszystkich Świętych?

Zarządcą cmentarza jest parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Trzebini. Księża z tej parafii skontaktowali się już z osobami bezpośrednio dotkniętymi katastrofą. Burmistrz Okoczuk zapewnił, że dopilnuje, by "wola poszkodowanych rodzin dotycząca form upamiętnienia bliskich, została zrealizowana w możliwie najpełniejszy sposób". Samorządowiec obiecał również podjęcie działań zmierzających do przynajmniej częściowego otwarcia cmentarza w święto Wszystkich Świętych. To jednak zależy od tego, czy teren nekropolii okaże się bezpieczny dla odwiedzających groby bliskich. Alternatywnym rozwiązaniem, o którym wspomina "GK" jest ustawienie na cmentarnym parkingu przed 1 listopada krzyża, przed którym będzie można symbolicznie zapalić znicz.

SPRAWDŹ: Od czterech lat nie mogą zamieszkać w swoim domu! Zgubiło ich dobre serce

- Zapewniam także, że zrobię wszystko co możliwe, aby do 1 listopada cmentarz został w maksymalnym stopniu udostępniony i każdy kto będzie miał życzenie mógł bezpiecznie odwiedzić grób swoich bliskich. Wiem jakie to ważne dla Was, ale i dla mnie. W tych trudnych chwilach jestem i będę z Wami. Razem jesteśmy silniejsi! - napisał na FB Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

Sonda
Czy każdy grób na cmentarzu powinien być ubezpieczany?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE