Wybory 2019. Czołowi politycy o zieleni: zbędny temat czy poważna kwestia? [AUDIO]

2019-10-10 16:15 Amadeusz Calik
Wybory 2019. Czołowi politycy o zieleni
Autor: Amadeusz Calik

Wybory do Sejmu i Senatu już 13.10.2019. To właśnie wtedy wszyscy głosujący zdecydują, którzy przedstawiciele będą reprezentować głos obywateli przez najbliższe cztery lata. Co małopolscy kandydaci mają do powiedzenia w kwestii zmian klimatycznych? Sprawdź i posłuchaj!

Poważna sprawa czy może jednak zbędny temat? Krakowscy kandydaci na posłów odpowiadają jakie mają pomysły aby wspierać polską zieleń zarówno w miastach jak i poza nimi. W obu przypadkach nacisk kładą na parki. Parki kieszonkowe, duże parki miejskie i Parki Narodowe.

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej chciałby zaostrzyć prawo w celu ochrony zieleni przed działalnością człowieka.

Aleksander Miszalski
Aleksander Miszalski, Koalicja Obywatelska

- Będąc w Sejmie byłbym przeciwnikiem pomysłów typu Lex Szyszko - w kierunku wycinania drzew i dewastowania przyrody, bo trzeba ją chronić. Konkretne pomysły to jest na przykład program zalesiania miast - myśmy taki program uchwalili w Krakowie, natomiast na to oczywiście są potrzebne duże fundusze - tłumaczy Miszalski.

Nie wszyscy politycy jednak uważają, że jest to coś, czym poseł powinien się w ogóle zajmować. Takie stanowisko prezentuje kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego Łukasz Wantuch.

Łukasz Wantuch
Łukasz Wantuch, Polskie Stronnictwo Ludowe

- Kwestie zieleni to są głównie kwestie lokalne, takie jak parki kieszonkowe czy miejskie i akurat powiem szczerze, że dodawanie tego do programu kandydata do Sejmu na posła jest moim zdaniem gwałtem na logice - powiedział Wantuch.

Inny kandydat tej samej partii, Piotr Kempf, temat traktuje z kolei bardzo poważanie i w swoim programie mówi o nowych Parkach Narodowych, na przykład na Mazurach.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 13, Rafał Bochenek podkreśla, że wiele miast spotyka się ze zjawiskiem betonowania, co jest niemałym problemem.

Wybory 2019. Rafał Bochenek - kim jest, dane, statystyki [SYLWETKA]
Rafał Bochenek, Prawo i Sprawiedliwość

- Potrzeby, które się pojawiały to fakt, że duże miasta są betonowane, a to dotyczy przede wszystkim Krakowa i mówię to jako przewodniczący Sejmiku, który dosyć często tutaj jest. Jeżeli chodzi o mniejsze miasta to kwestią prośrodowiskową i ekologiczną, która często przewija się na spotkaniach z mieszkańcami to sprawa rewitalizacji parków - tłumczy Bochenek.

Odmienne zdanie ma natomiast Konrad Berkowicz, lider Konfederacji w Krakowie

Konrad Berkowicz KWW „Nowoczesny Kraków”
Konrad Berkowicz, Konfederacja

- Poseł nie powinien wtykać nosa w sprawy wewnętrzne miast ale powinien zadbać o to, żeby miasto mogło swobodnie dbać o swoje interesy, dlatego jako poseł będę walczył o pełną autonomię samorządów w takich sprawach i będę walczył o to żeby jak najwięcej pieniędzy z podatków zostawało w mieście - powiedział Berkowicz.

Wybory 2019. Kandydaci do Sejmu o zieleni i środowisku

Z kandydatami do Sejmu rozmawiał reporter Radia ESKA, Kuba Paduch. Posłuchaj całego materiału i dowiedz się, co o sprawie sądzą czołowi polscy politycy.

Wybory 2019. Kandydaci do Sejmu o zieleni i środowisku:

Wybory 2019 - kiedy się odbędą?

Wybory posłów do Sejmu i Senatu odbywają się w okresie wyborczym ustalonym w Konstytucji RP. Wybory zarządza Prezydent Rzeczypospolitej, w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Zgodnie z prawem, Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu i Senatu 2019 na 13 października. 

Wybory 2019. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte niezmiennie od godziny 7 do 21. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy w danej lokalizacji dojdzie do nieprzewidzianego incydentu, np. bójki, interwencji służb, braku energii elektrycznej itp. W takiej sytuacji godziny otwarcia danego lokalu wyborczego mogą zostać wydłużone, o czym zarządza przewodniczący komisji. 

Jak głosować w wyborach? Sprawdź nasz wyborczy poradnik!