Wybory 2019. Małopolscy kandydaci o zmianach klimatycznych

i

Autor: Amadeusz Calik

Wybory 2019. Kandydaci do Sejmu o zmianach klimatycznych. Co proponują? [AUDIO]

2019-10-08 19:10

Wybory do Sejmu i Senatu już 13.10.2019. To właśnie wtedy wszyscy głosujący zdecydują, którzy przedstawiciele będą reprezentować głos obywateli przez najbliższe cztery lata. Co małopolscy kandydaci mają do powiedzenia w kwestii zmian klimatycznych? Sprawdź i posłuchaj!

Inwestycje w wydobycie polskiego "czarnego złota" czy może wsparcie dla odnawialnych źródeł energii? Krakowscy kandydaci do Sejmu w tegorocznych wyborach odpowiadali na pytanie "co ze zmianami klimatycznymi". Co do zasady, wszyscy zgadzają się, że zmiany klimatyczne to poważny problem.

Piotr Kempf z Polskiego Stronnictwa Ludowego zarzuca partii rządzącej, że niszczy środowisko wspieraniem górnictwa.

Piotr Kempf
Piotr Kempf, Polskie Stronnictwo Ludowe

- Dowodem są kolejne ustawy, które pojawiają się i ułatwiają zakładanie kopalni w naszym kraju, co wydaje się bardzo dziwne. Cały świat odchodzi od węgla i myśli o energii odnawialnej. My gdzieś zatrzymaliśmy się w latach sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych albo powoli do tego wracamy - tłumaczy Kempf.

Jako alternatywę, tak jak Koalicja Obywatelska, widzi energię wiatrową. Grzegorz Lipiec z KO przekonuje, że już w poprzedniej kadencji Sejmiku Województwa Małopolskiego bardzo mocno zajmowano się tematem ekologii. 

Wybory 2019. Grzegorz Lipiec - kim jest, dane, statystyki [SYLWETKA]
Grzegorz Lipiec, Koalicja Obywatelska

- My zajmowaliśmy się bardzo sprawami ekologii, czyli zakaz palenia węglem czy szukanie nowych rozwiązań, które umożliwią i ułatwią mieszkańcom całej Małopolski zmianę swoich pieców węglowych na inne rodzaje ogrzewania - dodał.

Kandydat Konfederacji Konrad Berkowicz natomiast proponuje energię atomową.

Konrad Berkowicz KWW „Nowoczesny Kraków”
Konrad Berkowicz, Konfederacja

- Francja ma 58 reaktorów jądrowych, 80 procent energii z nich pobiera, a Polska jakoś ani jednego. Jesteśmy gorącymi zwolennikami jak najszybszego otwarcia takiego alternatywnego źródła energii - przekonuje Berkowicz.

Z kolei Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek sprawę stawia jasno.

Rafał Bochenek
Rafał Bochenek, Prawo i Sprawiedliwość

- Dopóki Rząd Zjednoczonej Prawicy będzie sprawował w Polsce władzę, na pewno będzie inwestował w górnictwo - zapowiedział Bochenek.

Wybory 2019. Kandydaci do Sejmu o zmianach klimatycznych

Z kandydatami do Sejmu rozmawiał reporter Radia ESKA, Kuba Paduch. Posłuchaj całego materiału i dowiedz się, co o sprawie sądzą czołowi polscy politycy.

Wybory 2019. Kandydaci do Sejmu o zmianach klimatycznych:

Wybory 2019 - kiedy się odbędą?

Wybory posłów do Sejmu i Senatu odbywają się w okresie wyborczym ustalonym w Konstytucji RP. Wybory zarządza Prezydent Rzeczypospolitej, w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Zgodnie z prawem, Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu i Senatu 2019 na 13 października. 

Wybory 2019. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte niezmiennie od godziny 7 do 21. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy w danej lokalizacji dojdzie do nieprzewidzianego incydentu, np. bójki, interwencji służb, braku energii elektrycznej itp. W takiej sytuacji godziny otwarcia danego lokalu wyborczego mogą zostać wydłużone, o czym zarządza przewodniczący komisji. 

Jak głosować w wyborach? Sprawdź nasz wyborczy poradnik!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki