Burze i wichury na Warmii i Mazurach. Strażacy nie nadążają!

2021-10-21 18:53
Burze i wichury na Warmii i Mazurach
Autor: OSP Gietrzwałd Burze i wichury na Warmii i Mazurach. Strażacy nie nadążają z interwencjami. Zdj. ilustracyjne.

Nad Warmią i Mazurami przechodzą burze, którym towarzyszą wichury. Straż pożarna ma pełne ręce roboty. Strażacy wciąż dostają powiadomienia o drzewach, które spadły na samochody i budynki. - Nie nadążamy z usuwaniem skutków wiatru, przychodzi jedno zgłoszenie za drugim - mówią strażacy.

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie powiedział PAP, że wichura nadciągnęła od zachodu i tam odnotowano pierwsze uszkodzenia budynków. Silny wiatr uszkodził dachy m.in. powiecie Iławskim, w Lubawie i dwóch miejscowościach pod Nowym Miastem Lubawskim - w Bratianie i Bałdówki Małe.

Nawałnica w Olsztynie. Wichura łamała drzewa

Nawałnica przeszła też nad Olsztynem. Straż pożarna w samym mieście odnotowała ponad 40 zdarzeń, m.in. zerwanie fragmentu dachu z hali targowej "Zatorzanka". W czasie, gdy wiatr zrywał dach, w hali byli ludzie, ale wszyscy sami szybko wyszli na zewnątrz. W powiecie olsztyńskim odnotowano drugie tyle zdarzeń, m.in. auto uderzyło w drzewo, które spadło na ulicę tuż przed jego maską.

Z dachu domu pomocy społecznej na Dajtkach wiatr zerwał fragment poszycia dachowego i rzucił na pobliską linię energetyczną. Nie było potrzeby ewakuacji osób przebywających w budynku. Z kolei w osiedlu studenckim Kortowie wichura przewróciła kilka drzew.

Wiele strat wichura wyrządziła w Parku Kusocińskiego w Olsztynie i przylegającej do niego ul. Kościńskiego. Drzewa przewróciły się tam na sześć samochodów i uszkodziły je. Kilka drzew spadło też na tym osiedlu na garaże. Przy ul. Cementowej zerwany kawałek dachu upadł na dwa samochody i je uszkodził.

Jeśli chcesz śledzić sytuację pogodową w całej Polsce w czwartek, 21 października, zapraszamy do śledzenia naszej relacji "na żywo".

Mecz Stomilu Olsztyn opóźniony

Wielu mieszkańców Olsztyna przez kilkanaście minut nie miało prądu. Z tego powodu m.in. opóźniono mecz I ligi piłkarskiej na stadionie przy al. Piłsudskiego. Stomil Olsztyn zaczął spotkanie z Podbeskidziem Bielsko-Biała kilkanaście minut później.

Wichury na Warmii i Mazurach [AKTUALIZACJA godz. 18:50]

Strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego już ponad 500 razy wyjeżdżali do interwencji związanych z silnym wiatrem. Silny wiatr wieje na Warmii i Mazurach od kilku godzin. Podmuchy uszkadzają dachy, łamią się drzewa i konary drzew. W wielu miejscowościach, np. na przedmieściach Olsztyna, czy w Orzyszu na Mazurach są przerwy w dostawach prądu.

Straż pożarna poinformowała PAP, że odnotowano dotąd ponad 500 interwencji spowodowanych silnym wiatrem. Strażacy podają, że nikt nie ucierpiał, odnotowywane są straty materialne. - Nie nadążamy z usuwaniem skutków wiatru, przychodzi jedno zgłoszenie za drugim - podał PAP dyżurny strażak.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Potężna wichura we Wrocławiu.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE