DRAMAT w Mrągowie. Cichy zabójca zaatakował! Malutkie dzieci w szpitalu

2020-12-02 15:39 Rafał Strzelec
DRAMAT w Mrągowie. Cichy zabójca zaatakował! Malutkie dzieci w szpitalu
Autor: pixabay.com DRAMAT w Mrągowie. Cichy zabójca zaatakował! Malutkie dzieci w szpitalu

Dramatyczne zdarzenie w Mrągowie. Kilkumiesięczne niemowlę i dwulatek trafili do szpitala. W jednym z mieszkań ulatniał się tlenek węgla z piecyka gazowego. Starsze dziecko straciło przytomność, ale dzięki strażakom udało się przywrócić przytomność dziecka.

Mrągowo. Zatrucie czadem u dwulatka. W mieszkaniu był także niemowlak

Do zdarzenia doszło 1 grudnia w Mrągowie na osiedlu Parkowym. Strażacy otrzymali zgłoszenie około godz. 17.45. - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania KDR – Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził, że doszło do zasłabnięcia dwuletniego dziecka. Dziecko przebywało w łazience i straciło przytomność. W chwili przybycia Straży Pożarnej ojciec trzymał dziecko na rękach siedząc przy oknie, chłopiec był nieprzytomny z zachowanym tętnem i oddechem. Urządzenie pomiarowe wskazało na obecność tlenku węgla w mieszkaniu - informuje kpt. Jakub Tutka Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie.

Konieczna była ewakuacja klatki schodowej oraz podanie tlenu dwulatkowi. Na szczęście po kilku minutach odzyskał przytomność. Chłopiec został zabrany do Szpitala Powiatowego w Mrągowie. W mieszkaniu znajdował się jeszcze kilkumiesięczny niemowlak, ale nie wykazywał objawów zatrucia tlenkiem węgla. Mimo tego również trafił na obserwację do lecznicy.

- W tym przypadku udało się uniknąć tragedii, przy okazji tego zdarzenia przypominamy o tym jak bardzo niebezpieczny jest tlenek węgla (czad) oraz jak ważne jest utrzymanie przewodów wentylacyjnych, kominowych oraz kotów gazowych w odpowiednim stanie technicznym i zapewnienie wymaganej wentylacji w pomieszczeniach. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym więc zachęcamy do zakupu czujek tlenku węgla do mieszkań lub domów, w których występuje ryzyko wydzielania się czadu - dodaje rzecznik mrągowskiej komendy PSP.

Tlenek węgla - kiedy powstaje? Jakie są objawy zatrucia czadem?