Termy Warmińskie

i

Autor: Materiały prasowe Termy Warmińskie

Cena zwala z nóg!

"Euroabsurd" na sprzedaż. Nie ma chętnych na Termy Warmińskie

"Der Spiegel" nazwał je "euroabsurdem". Teraz Termy Warmińskie są na sprzedaż. Nikt jednak nie złożył oferty w czwartkowym przetargu na sprzedaż inwestycji, uruchomionej w 2015 r w Lidzbarku Warmińskim. Cena wywoławcza wynosiła 46,2 mln zł, ale nabywca musiałby zapłacić też 1,9 mln zł za wyposażenie kompleksu basenów.

Termy Warmińskie na sprzedaż. Trzeba było zapłacić prawie 50 milionów

Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż Term Warmińskich odbył się w czwartek (28 lipca) w siedzibie starostwa w Lidzbarku Warmińskim. Starosta Jan Harhaj przekazał PAP, że nikt nie złożył oferty. Jak zaznaczył, zgodnie z procedurą decyzja o tym, że przetarg zakończył się wynikiem negatywnym musi się uprawomocnić, bo ewentualni uczestnicy mają siedem dni na składanie skarg. Po tym terminie informacja o wyniku przetargu ma zostać opublikowana w BIP-ie powiatu. - Wtedy dopiero zdecydujemy na następnym zarządzie, wspólnie z miastem, na radzie powiatu, co dalej - dodał Harhaj.

Cena wywoławcza ponad 10-hektarowej działki z kompleksem basenowo-hotelowym, w tym ponad 200 miejscami noclegowymi z zabudowie szeregowej i zapleczem rekreacyjnym, wynosiła 46,2 mln zł. Powiat zastrzegał, że nabywca ma zapłacić cenę sprzedaży ustaloną w przetargu, powiększoną o cenę rzeczy stanowiących wyposażenie term, tj. 1,9 mln zł netto.

CZYTAJ TEŻ: Student-zwyrodnialec tłukł Oliwię przed domem. Odpowie za próbę zabójstwa

Samorząd pozbywa się Term Warmińskich

Na wystawienie Term Warmińskich na sprzedaż zgodziły się w lutym 2022 r. lidzbarska rada powiatu i rada miejska Lidzbarka Warmińskiego, bo obiekt był wspólną inwestycją obu samorządów, które mają po 50 proc. udziałów. Radni zaakceptowali wtedy cenę wywoławczą 48,1 mln zł, którą "określono z uwzględnieniem wartości rynkowej ustalonej na podstawie operatu szacunkowego".

Władze powiatu i miasta uzasadniają plany sprzedaży tym, że samorządy nie są powołane do prowadzenia przedsięwzięć komercyjnych. Przypominają, że wzięły na siebie ten obowiązek, bo nie udało się zrealizować inwestycji w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Podkreślają, że własnością samorządów nadal pozostanie działka z odwiertem, czyli ujęciem wód termalnych. Ma to znaczenie, bo Lidzbark Warmiński rozbudowuje infrastrukturę uzdrowiskową i dąży do uzyskania statusu uzdrowiska.

Według informacji podawanych przez gminę i powiat, całkowity koszt zaprojektowania i wybudowania Term Warmińskich wynosił 89,6 mln zł, z czego 21,8 mln zł stanowił wkład powiatu i gminy, a resztę - dotacja unijna. Samorządy deklarują, że dochody uzyskane ze sprzedaży chcą przeznaczyć m.in. na zadania inwestycje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nietypowa akcja policji. Ksiądz nawracał kierowców. Książeczki i breloczki zamiast mandatu

Z Term Warmińskich śmiano się nawet w Niemczech

Uruchomione pod koniec 2015 r. Termy Warmińskie to kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego. Należały do największych w regionie samorządowych inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej. Od początku wzbudzały kontrowersje, bo woda zasilająca baseny ma temperaturę 20,7 st. C i wymaga podgrzewania. Z tego powodu media nazywały je "zimnymi termami", a niemiecki "Der Spiegel" umieścił je na liście "euroabsurdów".

W ostatnim czasie samorządy na Warmii i Mazurach mają problem ze sprzedażą niektórych nieruchomości. Tak jest np. w Ostródzie, gdzie od kilku lat władze próbują sprzedać budynki po dawnym areszcie dla kobiet.

CZYTAJ WIĘCEJ: Telenowela z aresztem dla kobiet w Ostródzie. Cena obniżona o prawie połowę!

Warmia czy Mazury. Gdzie leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Olsztyn leży na...
Zakupy w niemieckich sklepach