Granat na dnie jeziora w Mikołajkach. 200 osób ewakuowanych

2022-01-18 12:51
Jezioro Mikołajskie
Autor: KWP Olsztyn Ratownik MOPR znalazł granat na dnie Jeziora Mikołajskiego.

To miały być rutynowe ćwiczenia ratowników MOPR. Mieli oni odnaleźć pod wodą manekina. Tymczasem natrafiono na granat leżący na dnie Jeziora Mikołajskiego. Władze Mikołajek zarządziły we wtorek (18 stycznia) ewakuację mieszkańców kilku budynków.

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono w sobotę (15 stycznia) podczas rutynowych ćwiczeń MOPR, które polegały na odnalezieniu manekina pod wodą. Zamiast na manekina, płetwonurek natknął się wtedy na leżący pod wodą stary granat, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Ćwiczenia natychmiast przerwano i powiadomiono policję oraz patrol rozminowania z jednostki wojskowej w Orzyszu. Teren zabezpieczono do czasu aż saperzy wydobędą niewybuch z jeziora. Jak przekazała PAP asp. Dorota Kulig z mrągowskiej policji, działania saperów Marynarki Wojennej z Gdyni zaplanowano na wtorek (18 stycznia). Granat zostanie wydobyty i unieszkodliwiony na poligonie w Orzyszu.

- Ewakuacja nastąpi do godz. 10 i potrwa do odwołania, co powinno nastąpić około godz. 13. W związku z powyższym prosimy o opuszczenie budynków i udanie się poza strefę ewakuacji. Na czas ewakuacji wyznacza się miejsce schronienia dla mieszkańców w Centrum Kultury Kłobuk - podano w komunikacie magistratu.

Ewakuacja w Mikołajkach. Lista budynków

Jak przekazała PAP asp. Dorota Kulig z mrągowskiej policji, działania saperów Marynarki Wojennej z Gdyni zaplanowano na wtorek (18 stycznia). Granat zostanie wydobyty i unieszkodliwiony na poligonie w Orzyszu.Lista budynków, których mieszkańcy zostali ewakuowani:

  • ul. Okrężna (od numeru 1, 2A, 2, 3),
  • ul. Mrągowska (1-6),
  • ul. 3 Maja (1, 3, 5, 9, 11, 13, 13A, 15, 15A, 17,19, 19A)
  • pl. Wolności (11, 12, 13, 14, 15).

Aktualizacja godz. 12:30

Niewybuch z dna jeziora Mikołajskiego został podjęty i wkrótce zostanie wywieziony przez saperów. Informację przekazał PAP rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków Rafał Melnyk. Jak dodaje rzeczniczka mrągowskiej policji asp. Dorota Kulig, w kilkunastu najbliższych minut niewybuch zostanie wywieziony poza Mikołajki. Po zakończonej akcji ewakuowani z kilku ulic w Mikołajkach, mieszkańcy powrócą do swych domów. Mieszkańcy na czas wydobywania z wody niebezpiecznego znaleziska znaleźli schronienie w Centrum Kultury Kłobuk.

Sonda
Musiałeś/-aś się kiedyś ewakuować z powodu pożaru?
Ewakuacja ratusza w Nowym Sączu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE