Olsztyn

i

Autor: Pixabay Według danych GUS, w 2021 r. w Olsztynie mieszkało niewiele ponad 170 tysięcy osób.

Wyniki spisu

Ile osób mieszka w Olsztynie? GUS przedstawił dane z Narodowego Spisu Powszechnego

2022-09-21 9:39

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane z przeprowadzonego w 2021 r. Narodowego Spisu Powszechnego. Ze statystyk dowiemy się np., ile osób mieszka w Olsztynie. Mieszkańców stolicy woj. warmińsko-mazurskiego ubywa. Z kolei jedna z gmin pod Olsztynem zanotowała gigantyczny wręcz wzrost ludności. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Dane GUS w Olsztynie. Mniej mieszkańców niż 10 lat temu

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań był prowadzony w 2021 roku. Badanie przeprowadzane jest raz na dekadę. Na podstawie analizy zebranych danych przedstawiane są kolejne zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie. Główny Urząd Statystyczny przedstawił informacje na poziomie województw, powiatów i gmin. Poznaliśmy istotne dane dotyczące m.in. Olsztyna.

Co wiemy ze spisu np. o liczbie ludności mieszkańców Olsztyna? W 2011 roku Olsztyn zamieszkiwało 174 645 osób. Według spisu z 2021 roku mieszkańców Olsztyna jest mniej. Obecnie to 170 225 mieszkańców. To spadek o 2,5 proc. i jednocześnie 0,4 proc. liczby ludności Polski. Co ciekawe, gmina Stawiguda pod Olsztynem zanotowała ogromny, bo sięgający niemal 112 proc. przyrost ludności.

Jak podaje Urząd Miasta w Olsztynie, spośród miast wojewódzkich, wzrosty ludności zanotowała m.in. Warszawa, Poznań czy Gdańsk. Odwrotnie jest np. w Katowicach, Łodzi, Szczecinie czy Toruniu. Co do struktury zamieszkania - w Polsce niemal 60 proc. ludności to mieszkańcy miast.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy Warmii i Mazur toną w długach. Potwierdzają to badania

Źródło: GUS / UM Olsztyn

Komorowski POUCZA opozycję! Jeśli nie zrobią TEGO, nic się nie uda!
Sonda
Wolisz życie na wsi czy w mieście?