Kierowcy, uwaga na SMOG. Kontrole będą wszędzie, również w Olsztynie

2019-11-19 14:58 SCH
Drogówka
Autor: policja.gov.pl

W środę (20 listopada) w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „SMOG”. Nadrzędnym celem działań funkcjonariuszy będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Policjanci ruchu drogowego, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy (dymomierze, analizatory spalin), będą badali emisję spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które nie powinny być dopuszczone do jazdy.

Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności. Kierowcy muszą jednak pamiętać, że podczas kontroli piętnowane będzie każde wykroczenie, także te dotyczące przekroczenia prędkości czy też jazdy pod wpływem niedozwolonych substancji.