Czesław Małkowski

i

Autor: Paweł Kicowski / Super Express Czesław Małkowski

Odszkodowanie dla byłego prezydenta Olsztyna. Czesław Małkowski dostanie miliony?

2022-06-21 14:04

Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził 2,3 mln zł rekompensaty dla Czesława Małkowskiego. za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie. Były prezydent miasta żądał od Skarbu Państwa 2,8 mln zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd zasądził na rzecz byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego od Skarbu Państwa kwotę 294 tys. zł odszkodowania oraz kwotę 2 mln zł zadośćuczynienia. Sprawa dotyczyła wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której zapadły prawomocne orzeczenia uniewinniające Czesława Małkowskiego od zarzucanych mu czynów dotyczących m.in. zgwałcenia urzędniczki. Pełnomocnik Małkowskiego wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz wnioskodawcy kwoty 2,5 mln zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a także kwoty 294 tys. 717 zł tytułem odszkodowania.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok 5 lat więzienia uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił, a wyrok uniewinniający utrzymał w mocy w grudniu 2019 r. Od tego wyroku wniesiono kasacje, ale zostały oddalone.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo zrugało prezydenta Olsztyna. Pisze o "żenującym spektaklu"

Sonda
Jak oceniasz działania sądów w Polsce
Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński: Kaczyński to polityczny tchórz. Cały czas ucieka.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE