Wilno

i

Autor: Pixabay Z Kętrzyna wyruszyła piesza pielgrzymka do Wilna.

Pielgrzymi ruszyli z Kętrzyna do Wilna. Najstarsza uczestniczka ma 84 lata

2022-07-06 12:22

Wyruszyła piesza pielgrzymka z Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie) do Ostrej Bramy w Wilnie. Pielgrzymi wyruszyli po dwóch latach przerwy, spowodowanych pandemią COVID-19. Od wczesnych godzin rannych pielgrzymuje w niej ponad 80 osób, kolejne dołączą w najbliższych dniach. Docelowo do Wilna będzie szło 100 osób. Najstarsza uczestniczka ma 84 lata.

Przewodnik grupy pielgrzymów ks. Jarosław Dobrzeniecki poinformował PAP, że pielgrzymi mają do przejścia 370 km. Na pokonanie tego dystansu zarezerwowano 10 dni.Najmłodsza uczestniczka ma dwa lata i idzie z rodzicami, najstarsza pani ma 84 lata i świetnie sobie radzi – powiedział ks. Dobrzeniecki.

Pielgrzymka z Kętrzyna do Ostrej Bramy w Wilnie odbywa się po raz trzydziesty. Przez ostatnie dwa lata była zawieszona z powodu pandemii COVID-19. – Liczba pielgrzymów w tym roku jest taka jak dotychczas, zwykle do Ostrej Bramy pielgrzymowało właśnie około stu osób – powiedział ks. Dobrzeniecki.

Pielgrzymi w miarę możliwości będą szli bocznymi, a nawet polnymi drogami. Po polskiej stronie będą nocowali u rodzin, a gdy przekroczą granicę będą spali w szkołach czy w ośrodkach Caritasu. Granicę polsko-litewską pielgrzymi zamierzają przekroczyć w okolicach Wiżajn, idąc polną drogą. Do granicy pielgrzymów będzie pilotowała polska Straż Graniczna, po litewskiej stronie to samo uczynią litewskie służby. – Każdy z pielgrzymów ma aktualne dokumenty tożsamości, każdy jest ubezpieczony – podkreślił kapłan.

Matka Boska Ostrobramska od końca II wojny światowej jest czczona w wielu warmińsko-mazurskich kościołach, bo "przywieźli ją" do regionu repatrianci z Wileńszczyzny. Kopia ostrobramskiego wizerunku Matki Bożej jest m.in. w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Parafie na Warmii i Mazurach mają nowych proboszczów. Wielkie zmiany od 1 lipca

Sonda
Brałeś kiedyś udział w pielgrzymce?
Pielgrzymka do Jerozolimy wokół domu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE