Policyjni wodniacy z regionu szkolą się z ratownictwa. Wakacyjny sezon już wkrótce

2021-06-18 14:45
Warmińsko-mazurskie. Policyjni wodniacy gotowi do sezonu
Autor: wm.policja.gov.pl Warmińsko-mazurskie. Policyjni wodniacy gotowi do sezonu. W ubiegłym roku w wodach regionu utonęły 32 osoby.

Kilkudziesięciu policjantów z Warmii i Mazur weźmie udział w szkoleniach z ratownictwa wodnego prowadzonych od czwartku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Zajęcia zakończą się sprawdzianem m.in. z technik pływackich stosowanych przy holowaniu osób tonących. W zajęciach będzie uczestniczyć 45 policjantów z regionu, którzy na co dzień pełnią służbę na wodzie i terenach przywodnych. Pierwsza grupa rozpoczęła je w czwartek, dwie kolejne przejdą takie szkolenia w przyszłym tygodniu.

Podobne ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego odbywały się przed pandemią cyklicznie jako element doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie organizuje je wspólnie z WSPol w Szczytnie.

- Dbamy o odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie policjantów pełniących służbę na wodzie i terenach przywodnych. To m.in. przypomnienie zadań i zasad pełnienia służby, a także element weryfikacji umiejętności i sprawdzenia gotowości do sezonu - powiedział PAP rzecznik warmińsko-mazurskiej policji mł. asp. Tomasz Markowski.

Rzecznik szczycieńskiej WSPol kom. Krzysztof Wasyńczuk dodał, że uczestnicy szkolenia mają zajęcia teoretyczne i praktyczne, które zakończą się sprawdzianem. Obejmują one m.in. prowadzenie akcji ratunkowych z użyciem sprzętu, czy udzielanie pierwszej pomocy tonącym.

Zajęcia w wodzie to m.in. pływanie metodami stosowanymi w ratownictwie wodnym, skoki ratunkowe, czy holowanie osób tonących. Podczas sprawdzianu funkcjonariusze będą musieli np. przepłynąć dystans w wyznaczonym czasie, również pod wodą.

Na Warmii i Mazurach policyjni wodniacy pełnią służbę od początku maja. Patrolują jeziora i inne akweny w 32 oznakowanych łodziach motorowych, a tereny przybrzeżne - w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, tj. pasy, kamizelki i boje ratownicze, rzutki ratunkowe oraz liny asekuracyjne. Przez cały sezon dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku w woj. warmińsko-mazurskim utonęły 32 osoby.

Super Raport 18.06 (Goście: Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, PO, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM w Warszawie), Sedno Sprawy: Andrzej Dera
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE