Ponad milion Polaków musi wymienić dowód osobisty! Sprawdź, czy musisz to zrobić, KARY SĄ OGROMNE!

2020-03-28 12:00 SCH
Dokument
Autor: Pixabay / Michal Jarmoluk Ponad milion Polaków musi niedługo wymienić dowody osobiste.

W najbliższym czasie 1 050 000 Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty na nowy, ponieważ dotychczasowe dokumenty stracą ważność. Sprawdź, do kiedy ważny jest twój dowód i czy będziesz musiał go wymienić!

Dowody osobiste są wydawane 10 lat. Po tym czasie tracą swoją ważność i należy złożyć wniosek o wydanie nowego. Obecnie jest to o tyle prostsze, że wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć online. To ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy to epidemia koronawirusa w Polsce torpeduje pracę wielu urzędów.

Wniosek o nowy dowód osobista można złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Jak go uzyskać?
Jeśli chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty online, najpierw musisz założyć profil zaufany (eGO) lub posiadać już e-dowód. To pozwala potwierdzić Twoją tożsamość.

Potem należy wejść na stronę gov.pl i zalogować się do konta Mój GOV. Tam znajdziecie wszystkie szczegóły dotyczące wymiany i ważności dowodu.

Co grozi za używanie fałszywego dowodu?

Nie warto odwlekać decyzji ze złożeniem wniosku o nowy dowód osobisty. Przypomnijmy, że za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi kara grzywny od 20 zł do nawet 5 tys. zł, a nawet ograniczenie wolności.

W teatrze w Olsztynie zamiast spektakli szyją maseczki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.