QUIZ. Warmia czy Mazury? Gdzie leżą te miejscowości? Wybaczamy tylko jeden błąd!

i

Autor: pixabay.com

quiz

Warmia czy Mazury? Czy wiesz, gdzie leżą te miejscowości? Wybaczamy tylko jeden błąd!

2023-09-25 13:35

Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z najchętniej odwiedzanych kierunków przez polskich turystów. Z pewnością przynajmniej raz byliście na Warmii lub Mazurach. Czy wiecie jednak, w którym regionie leży poszczególna miejscowość? Myślisz, że znasz na pamięć mapę Warmii i Mazur? Jeśli tak, bez problemu poradzisz sobie w naszym quizie! Przygotowaliśmy pytania, które wymagać będą od was znajomości województwa warmińsko-mazurskiego. Przy okazji można rozwiać wątpliwości, która miejscowość z naszego województwa leży na Warmii, a która na Mazurach!

Warmia czy Mazury? Czy wiesz, gdzie leżą te miejscowości?

Województwo warmińsko-mazurskie obejmuje należącą do Polski południową część krainy historycznej Prusy. W skład województwa wchodzi kilka krain: Warmia, Mazury, Prusy Górne, ziemia lubawska, Prusy Dolne (południowe części Natangii i Barcji), części Powiśla i Żuław Wiślanych. Południowa i wschodnia granica województwa warmińsko-mazurskiego pokrywa się, w niemal większości miejsc, z dawnymi granicami Prus, a zatem Prus Książęcych i Prus Wschodnich.

Jak widać woj. warmińsko-mazurskie składa się tak naprawdę z wielu krain. Ich mieszkańcy bardzo podkreślają swoją odrębność od pozostałych części województwa. Np. olsztynianie notorycznie mają za złe turystom z całej Polski, że Olsztyn jest przez nich zakwalifikowany do Mazur, tak jak inne popularne miejscowości wypoczynkowe jak Mrągowo, Giżycko czy Mikołajki.

Sprawdź swoją wiedzę w quizie

Warmia czy Mazury? Gdzie leży to miasto? Sprawdź się! Poniżej znajdziecie nasz quiz, który składa się z dziesięciu pytań. Każde z nich zawiera dwie odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Czy uda ci się zdobyć maksymalną ilość punktów? Życzymy powodzenia!

Warmia czy Mazury? Gdzie leżą te miejscowości? Quiz

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Olsztyn leży na...
Po pijaku wjechał do rowu. Świadek sam chciał ukarać kierowcę