Sędzia oskarżony o jazdę po pijanemu. Początek procesu znów opóźniony

2021-10-12 14:51
Ropczyce: Jechał zygzakiem po drodze. Będzie tłumaczył się przed sądem
Autor: Materiały policji Ropczyce: Jechał zygzakiem po drodze. Będzie tłumaczył się przed sądem

Sąd Rejonowy w Ostródzie zmienił pierwszy termin rozprawy w procesie sędziego z Suwałk, oskarżonego o jazdę po pijanemu i spowodowanie kolizji. Proces ma się rozpocząć 2 grudnia. To już kolejny termin, w którym sąd planuje rozpocząć proces.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski, w sprawie przeciwko Waldemarowi M. - sędziemu Sądu Okręgowego w Suwałkach, Sąd Rejonowy w Ostródzie, zmienił termin pierwszej rozprawy na 2 grudnia. Proces miał się zacząć w najbliższy czwartek, 14 października. Jak przypomniał rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu, 6 sierpnia Sąd w Ostródzie dopuścił dowód z opinii biegłych, m.in. celem ustalenia, czy oskarżony może brać udział w czynnościach procesowych. - Wprawdzie na sporządzenie opinii zakreślono biegłym termin do 10 września, jednak z uwagi na harmonogram pracy biegłych opinia nie mogła zostać sporządzona w tym terminie - planowane jest jej sporządzenie do końca października, stąd była konieczna zmiana terminu rozprawy - podał rzecznik.

Sędzia miał spowodować kolizję i uciec

W sierpniu 2018 r. sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach Waldemar M. spowodował kolizję drogową na ulicy Utrata. Jadąc swoim autem, uderzył w tył innego samochodu. Waldemar M. uciekł z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca zapisał numer rejestracyjny auta. Po kilkudziesięciu minutach sędzia został zatrzymany w Augustowie, gdzie mieszka. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,75 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Oskarżony był przewodniczącym wydziału karnego Sądu Okręgowego w Suwałkach. Po zatrzymaniu zrezygnował z tej funkcji. Został zawieszony w czynnościach służbowych. Sędziemu grozi do 2 lat więzienia.

Sądy niechętne do zajęcia się sprawą

Początkowo akt oskarżenia przeciwko Waldemarowi M. trafił do Sądu Rejonowego w Augustowie, gdzie prezesem jest jego żona. Wszyscy sędziowie wydziału karnego złożyli wnioski o ich wyłączenie z orzekania. Sąd Okręgowy w Suwałkach przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Giżycku.

Sędziowie tego sądu również nie chcieli sądzić Waldemara M. Do wydziału karnego odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęły wnioski 13 sędziów o wyłączenie ich z orzekania i przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił wnioski sędziów Sądu Rejonowego w Giżycku i wyłączył ich ze sprawy. W tym samym postanowieniu sprawa sędziego została przekazana do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ostródzie.

Termin pierwszej rozprawy był trzykrotnie zmieniany na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy. Po raz czwarty też nie udało się rozpocząć procesu, bo oskarżony przedłożył w sądzie zwolnienie lekarskie.

Sonda
Jak oceniasz sądownictwo w Polsce?
Policyjny pościg za pijanym kierowcą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE