Specjalne kontrole policji w woj. warmińsko-mazurskim. Co będą sprawdzać?

2019-10-23 8:06 SCH
Fotoradar
Autor: Flickr/DaveBleasdale

W środę (23 października) policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Głównym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Funkcjonariusze będą też zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Ile było wypadków przez nadmierną prędkość? [DANE]

Prędkość to jeden kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. W 2018 roku z winy kierowców powstało 27 556 wypadków, w wyniku których zdarzeń zginęło 2177 osób a 33 261 zostało rannych.

Zginęło blisko 800 osób

Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to najbardziej śmiercionośną przyczyną od lat pozostaje niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2018 r. spowodowała śmierć 778 osób. Celem policyjnych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych.

Policjanci sprawdzą też trzeźwość

W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oprócz pomiaru prędkości policjanci kontrolują czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.