Szpital zakaźny w Ostródzie. Tutaj walczą z koronawirusem na Warmii i Mazurach! [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-03-27 12:13 KIC, SCH

Koronawirus na Warmiii i Mazurach. Ostróda w ostatnich tygodniach stała się najważniejszym miastem w woj. warmińsko-mazurskim. Tamtejszy szpital zakaźny jest głównym miejscem walki z koronawirusem w regionie. Niestety, z dnia na dzień przybywa liczba zakażonych, którzy trafiają do placówki. Ale jest też dobra wiadomość - pacjentka "zero" z woj. warmińskiego-mazurskiego opuściła już ostródzki szpital!

Koronawirus: Ilu jest zakażonych na Warmii i Mazurach?

Koronawirus w warmińsko-mazurskim. Niemal każdego dnia w informacjach przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia o nowych przypadkach zachorowań na COVID-19, pojawia się województwo warmińsko-mazurskie. Sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak chociażby w woj. mazowieckim, łódzkim czy dolnośląskim, gdzie liczbę zarażonych podaje się już w setkach.

Niemniej liczba chorych na Warmii i Mazurach stale rośnie. Coraz więcej zakażonych jest wśród osób starszych i dzieci. Według danych z piątkowego poranka (27 marca), w regionie zachorowało 43 pacjentów.

Niektórzy z nich dochodzą do zdrowia poprzez kwarantannę domową. Większość z nich przebywa jednak na oddziale zakaźnym szpitala w Ostródzie. Sumarycznie zainfekowanych z woj. warmińsko-mazurskiego koronawirusem SARS-CoV-2 jest 43 osób: 13 kobiet, 23 mężczyzn i 3 chłopców i 2 dziewczynki.

Szpital w Ostródzie. 3 pacjentów w ciężkim stanie

Obecnie w ostródzkim szpitalu leży ok. 30 pacjentów. Trzech z nich jest w stanie ciężkim. Przebywają na oddziale intensywnej terapii i są podłączeni do respiratorów. Co gorsza, nie mają chorób towarzyszących. To pacjenci, którzy przyjechali w ostatnich dniach z zagranicy.

Do szpitala zakaźnego w Ostródzie podjeżdżają kolejne karetki przywożące osoby z podejrzeniem zakażenia wirusem. Przed oddziałem zakaźnym ustawione są namioty przed którymi ustawia się kolejka osób, które mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi i chcą aby personel szpitala pobrał im próbki do badań na obecność wirusa. 

- Jestem kierowcą zawodowym w ostatnim tygodniu byłem w Niemczech - mówi pan Bogdan (34, l.) - Podobno w firmie, do której dostarczałem towar, stwierdzono zachorowania na koronawirusa. Chciałbym mieć pewność czy ta zaraza mnie nie dopadała - dodaje pan Bogdan.

Pacjentka "zero" wyleczona

Są też dobre wiadomości. Ostródzki szpital opuściła kobieta, tzw. pacjentka "zero" z woj. warmińsko-mazurskiego. Jechała ona autokarem z Niemiec z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce wykryto koronawirusa. 66-latek leczony w Zielonej Górze również wrócił do zdrowia. Leczenie kobiety trwało 3 tygodnie. Przed nią jeszcze okres 7 dni kwarantanny domowej.

- Miała niewielką gorączkę, była leczona wyłącznie objawowo. Podawano jej leki przeciwgorączkowe i nawadniające - tłumaczył na czwartkowym spotkaniu z mediami dr Piotr Kocbach, ordynator oddziału chorób zakaźnych szpitala w Ostródzie. Kocbach to obok Janusza Dzisko, szefa regionalnego sanepidu, jedna z najważniejszych postaci w woj. warmińsko-mazurskim w dobie epidemii koronawirusa.

Koronawirus Ostróda

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Ile miejsc dla chorych w Ostródzie?

Jak funkcjonuje szpital w Ostródzie podczas epidemii koronawirusa? Jacek Dudzin, prezes zarządu szpitala w Ostródzie poinformował, że w środę (25 marca) do placówki dowieziono 8 respiratorów. W sumie w ten sprzęt wyposażone są 24 łóżka. W ostródzkim szpitalu jest blisko 170 miejsc dla chorych i osób z podejrzeniem koronawirusa. Obecnie nie zajmuje ich więc nawet 1/4 zakażonych.

Szpital w Ostródzie wspiera wojewoda warmińsko-mazurski. Od Artura Chojeckiego szpital otrzymał kwotę 1,3 mln zł. Wydaje się jednak, że potrzebne będzie większe wsparcie, gdyż zdecydowana większość z tej kwoty - zdaniem Jacka Dudzina - została wykorzystana. Dudzin dodał, że dotychczas nikt z personalu medycznego nie zaraził się koronawirusem.

16 ofiar wirusa! Ponad 1200 zakażonych. Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami