Ten zakład to w Olsztynie legenda! Fabryka opon Michelin obchodzi jubileusz

2020-12-04 13:25 sch
Fabryka opon Michelin w Olsztynie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Fabryka opon Michelin w Olsztynie działa od 25 lat.

W środę (2 grudnia) minęło dokładnie 25 lat, odkąd fabryka opon Stomil w Olsztynie stała się częścią francuskiej grupy Michelin. Olsztyński zakład to największy pracodawca w regionie, największy producent opon w Polsce i jedna z najnowocześniejszych tego typu fabryk na świecie.

25 lat Michelin w Olsztynie

Ponad pięć tys. zatrudnionych, produkcja rzędu 11 milionów opon rocznie i eksport 85 proc. z nich do krajów na wszystkich kontynentach - to w największym skrócie charakterystyka olsztyńskiego zakładu. Firma w stolicy Warmii i Mazur działa na 187 hektarach.

Grupa Michelin w Polsce zaczęła działalność handlową w Polsce w 1994 roku. Rok później, 2 grudnia, ówczesny dyrektor zarządzający Grupy Michelin Francois Michelin podpisał z Ministerstwem Przekształceń Własnościowych umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn.

Największy magazyn w tej części Europy

Michelin to w Olsztynie zakład legenda. W stolicy Warmii i Mazur produkowana jest szeroka gama opon. To ogumienie m.in. do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych czy pojazdów rolniczych. Tu także powstają choćby formy do produkcji opon i mieszanka gumowa.

Opony z Olsztyna w świat ruszają z nowoczesnego Centrum Logistycznego o powierzchni 90 tys. metrów kwadratowych. To jeden z największych magazynów Michelin na świecie i największy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Super Raport 04.12 (Goście: prof. Marek Belka - eurodeputowany, były premier oraz dr Sebastian Gajewski - Centrum im. Ignacego Daszyńskiego)