Sinice w Olsztynie

i

Autor: OSiR Olsztyn Sinice nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Zakaz kąpieli przedłużono do 31 lipca.

Zakaz kąpieli w Olsztynie

W weekend nici z kąpieli nad jeziorem Ukiel. Sinice w Olsztynie wciąż groźne dla zdrowia

2022-07-29 11:36

Kto liczył weekendową kąpiel nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, ten musi zmienić plany. Ośrodek Sportu i Rekreacji poinformował, że w związku z utrzymującymi się w wodzie sinicami, zakaz kąpieli na plaży miejskiej został przedłużony na weekend 30-31 lipca. Nowy termin pobrania próbek wody to poniedziałek (1 sierpnia).

Sinice w Olsztynie. Czerwona flaga i zakaz kąpieli utrzymane

To już ponad tydzień, odkąd kąpielisko nad jeziorem Ukiel w Olsztynie pozostaje zamknięte. Sinice na CRS "Ukiel" nie odpuszczają. Na plaży miejskiej w Olsztynie nadal powiewa czerwona flaga, oznaczająca zakaz kąpieli. Informację o przedłużeniu zakazu kąpieli przekazał w mediach społecznościowych Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Aktualne informacje o kąpieliskach - w tym oceny jakości wody - można znaleźć na stronie portalu internetowego "Serwis Kąpieliskowy" prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

CZYTAJ TEŻ: Pogoda na Warmii i Mazurach. Prognozy na weekend rozwścieczą turystów

Sinice - co to jest? Dlaczego są groźne?

Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Czy sinice są groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic. - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS.

Jak wyglądają sinice?

Jak wyglądają sinice? Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mazury. Drożyzna odstrasza turystów? "Tak źle nie było od 30 lat, ludzi nie stać"

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Gwiazdozbiór Jaruzelskiej - Joanna Kurowska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki