Warmińskie Żurawie opanują Olsztyn. Ściągnie je wielki artysta

2020-08-08 7:55 SCH / inf. prasowa
Warmińskie Żurawie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Warmińskie Żurawie autorstwa Izydora Borysa.

Już wkrótce w Olsztynie pojawi się rzeźba Warmińskie Żurawie, autorstwa wybitnego, olsztyńskiego artysty Izydora Borysa, którego prace wystawiane są m.in. w Nowym Jorku. "Żurawie" staną w Parku Centralnym. - To znany i utalentowany rzeźbiarz. Jeden z ważniejszych artystów swojego pokolenia - podkreśla Gabriela Konarzewska, dyrektorka Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków w olsztyńskim magistracie.

Żurawie uwielbiają Warmię

Rzeźba, którą już wkrótce będzie można podziwiać w Olsztynie to Warmińskie Żurawie. Pierwsza taka rzeźba autorstwa Izydora Borysa stanęła na lotnisku w Szymanach. Rzeźba do końca roku stanie w rejonie wejścia do Parku Centralnego od strony ul. Pieniężnego. Dlaczego to właśnie żuraw został wybrany jako symbol piękna natury i krajobrazu Warmii?

Jest ptakiem bardzo rzadkim, objętym ochroną gatunkową w całej Europie. W Polsce jest ściśle chroniony już od 1949 r. To właśnie ten ptak szczególnie upodobał sobie region Warmii i Mazur, który zasiedla nawet 2300 par. To więcej niż jedna trzecia wszystkich żurawi lęgowych występujących w naszym kraju (maksymalną populacje szacuje się na 6400 par). Szacuje się, że podczas szczytu jesiennych przelotów na Warmii i Mazurach przebywa ok. 25–30 tys. żurawi.

- Chcemy przenieść żurawie symbolizujące piękno przyrody z pól do miasta i ozdobić Olsztyn sztuką rzeźbiarską przyciągającą turystów oraz uatrakcyjniającą spacery mieszkańcom - dodaje Konarzewska - Wykonanie rzeźby z trwałych materiałów gwarantuje zarówno walory estetyczne i trwałość projektu, dzięki czemu rzeźba na stałe wpisze się w przestrzeń publiczną Olsztyna.

Powstanie Warszawskie cz. 2. Groby znanych powstańców. Niezapomniani

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.