Dziki uciekają z Olsztyna! Czy to koniec problemów mieszkańców? "Wyczuwają zagrożenie"

2020-08-05 7:40 SCH
Dziki w Olsztynie
Autor: Andrzej Brzozowski Dziki na osiedlu Jaroty w Olsztynie

Co najmniej o 25 proc. zmniejszyła się populacja dzików w Olsztynie. To efekt działań władz miasta oraz rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń. Czy dziki wreszcie przestaną być problemem i postrachem mieszkańców Olsztyna? Skarg i telefonów jest coraz mniej, ale w stolicy Warmii i Mazur wciąż żyje ok. 300, a być może nawet 450 dzików.

Dziki w Olsztynie to bardzo poważny problem. Już od kilku lat zwierzęta zamiast w lasach przebywają w mieście. Do niedawna pojawiały się tylko na obrzeżach Olsztyna. Obecnie są niemal na każdym osiedlu, nawet w centrum.

Kilkukrotnie informowaliśmy o incydentach z udziałem dzików. Ciężki los mają z nimi szczególnie psy, które w starciu z dzikami są bez szans. Wśród "ofiar" inwazji dzików na Olsztyn jest m.in. pies Pawła Kiełka, zawodnika MMA.

Zdaniem olsztyńskich służb, które starają się walczyć z problemem, skarg na dziki w mieście jest coraz mniej. - Odbieramy coraz mniej telefonów od mieszkańców, którzy czują się zagrożeni w związku z bytowaniem dzików - potwierdza Urszula Kania, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Olsztynie. - Przybywa za to zgłoszeń od mieszkańców, którzy proszą o zabranie padłego zwierzęcia.

Dwa zagrożenia dla dzików w Olsztynie

Czyżby to mieszkańcy Olsztyna sami wymierzali sprawiedliwość? Martwe dziki w mieście to wina Afrykańskiego Pomoru Świń. Choroba to jedna z przyczyn, która doprowadziła do zmniejszenia populacji dzików w Olsztynie. W stolicy Warmii i Mazur działają też odłownie dzików.

- W trosce o bezpieczeństwo olsztynian od ubiegłego roku usypiamy dziki bytujące w mieście. Pomaga nam w tym 8 odłowni: 5 stacjonarnych i 3 mobilne. - przypomina Mieczysław Wójcik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Tylko w tym roku zostało uśpionych, padło, lub zostało potrąconych ponad 150 osobników.

Kolejne dziki będą uciekać z Olsztyna?

Zdaniem Wójcika wkrótce dzików w Olsztynie może być jeszcze mniej - Przypominam także że dziki to bardzo mądre zwierzęta, jak wyczuwają zagrożenie to zmieniają miejsce bytowania, więc część z nich z pewnością już opuściła nasze miasto, lub wkrótce to zrobi - mówi.

Dziki na starówce w Olsztynie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.