Warmińsko-mazurskie. We Wszystkich Świętych posypią się mandaty! Będą wzmożone kontrole

2021-10-28 13:26
Drogówka
Autor: wm.policja.gov.pl Na Warmii i Mazurach policja zapowiada wzmożone kontrole we Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych coraz bliżej. 1 listopada cmentarze w całej Polsce będą oblegane przez ludzi, chcących zapalić znicze i pomodlić się przy grobach swoich bliskich. Oznacza to wzmożonych ruch na cmentarzach, ale także na drogach. Policjanci będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem, i to już od piątku (29 października) aż do wtorku (2 listopada). Oznacza to wzmożone kontrole na drogach i cmentarzach. Mogą posypać się mandaty za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale także zasad sanitarnych.

W piątek (29 października) policjanci w całej Polsce rozpoczną działania prewencyjno – kontrolne związane z Dniem Wszystkich Świętych. W związku z tym, że wolny od pracy 1 listopada przypada na poniedziałek, dla wielu będzie to „długi weekend”, który zechcą wykorzystać na to, aby odwiedzić swoich bliskich w różnych zakątkach kraju. Policjanci w tym czasie będą wspierani przez przedstawicieli innych służb, tak aby wzmożonych ruch nie powodował utrudnień i można było zadbać o spokojny przebieg długiego weekendu i służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna. To już kolejne święto przypadające w czasie pandemii koronawirusa. Policjanci przypominają, że wciąż należy stosować się do zaleceń sanitarnych, zachowywać społeczny dystans, korzystać z maseczek w określonych sytuacjach i środków dezynfekujących. Policjanci będą kontrolować, czy obowiązujące przepisy są przestrzegane i wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy świadomie będą je ignorować.

Wszystkich Świętych. Wzmożone patrole policji na drogach

Podczas nadchodzącego długiego weekendu policjanci będą patrolować główne trasy na Warmii i Mazurach, na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy. Policjanci drogówki będą wspomagani przez innych funkcjonariuszy. Mundurowi zadbają o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Uwaga policjantów skupi się na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, szczególnie w miejscach, gdzie wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Obejmą nadzorem główne ciągi komunikacyjne w okresie występowania wzmożonego natężenia ruchu pojazdów.

Złodzieje czekają na okazje

Nadchodzący długi weekend wielu z nas spędzi w rozjazdach. Warto przy tej okazji zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu czy mieszkania, sprawdzić czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone, a piecyki elektryczne wyłączone.

Kieszonkowcy na cmentarzach

Pamiętajmy też o swoim bezpieczeństwie na cmentarzach. Policja przestrzega, aby nie zabierać ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy innych, wartościowych pieniędzy. Warto także pamiętać, aby podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić.

Sonda
Pójdziesz na cmentarz 1 listopada?
Jurowce. Pędził 138 km/h mając 1,5 promila alkoholu w organizmie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE