Wszystkich Świętych w Olsztynie. Wraca kwesta, potrzebni wolontariusze

2021-10-28 14:39
Cmentarz
Autor: Pixabay Poszukiwani są wolontariusze do kwesty 1 listopada w Olsztynie. Zdj. ilustracyjne.

Wraca kwesta z okazji Dnia Wszystkich Świętych w Olsztynie. Zbiórka prowadzona jest na ratowanie dawnych cmentarzy. Akcja trwa od niemal 20 lat, ale w stolicy Warmii i Mazur w ubiegłym roku kwestę zatrzymała pandemia koronawirusa. W tym roku potrzebni są wolontariusze.

Pierwsza kwesta została zorganizowana przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy w 2003 roku. Najczęściej biorą w nim udział znani mieszkańcy, m.in.: aktorzy, społecznicy, sportowcy i samorządowcy. - To niezwykle istotne przedsięwzięcie - mówi Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. - Dzięki temu możemy zatrzymać w czasie fragment historii naszego miasta, przedłużyć istnienie dawnych, zabytkowych olsztyńskich nekropolii i zachować dla potomnych pamięć o tych mieszkańcach Olsztyna, których już nie ma między nami, a którzy współtworzyli to miasto przed nami. 

Pieniądze przeznaczane są na rewitalizację historycznych nekropolii Olsztyna: św. Jakuba, św. Józefa i św. Jana Nepomucena. Do tej pory - od 2003 roku - dzięki hojności odwiedzających 1 listopada cmentarze oraz wsparciu z budżetu Olsztyna możliwe było odnowienie około 300 nagrobków. Poza tym dawny blask odzyskało kilkadziesiąt ogrodzeń grobów i krzyży.

Trwają poszukiwania wolontariuszy

W 2020 roku - ze względów epidemicznych - kwesta nie doszła do skutku w tradycyjnej formie. W tym roku będzie inaczej. Potrzeba jednak wolontariuszy. - Szacujemy, że na potrzeby kwesty niezbędnych jest co najmniej 30 wolontariuszy - przyznaje Zbigniew Kot. - Do tej pory zgłosiło się 10 osób. Najwięcej chętnych potrzeba, tradycyjnie już, na cmentarzu Dywity. Zbiórka będzie prowadzona także na cmentarzu Poprzeczna.

Chętni do dołączenia do akcji mogą się zgłaszać nawet do 31 października włącznie. Deklaracje udziału przyjmuje Marta Bernat pod numerem telefonu 660 717 110 lub pod adresem e-mail: bernat.marta@zck.olsztyn.eu.

Sonda
Wybierasz się na cmentarz 1 listopada?
Armagedon pod cmentarzami. Tłumy odwiedzają groby bliskich
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE