Węgorzewo: Poszli na spacer do lasu. NIE UWIERZYSZ, co znaleźli!

2020-01-23 12:15 SCH
Niewybuchy w lesie k. Węgorzewa
Autor: wm.policja.gov.pl Policjanci zabezpieczyli 2 granaty moździerzowe, 20 pocisków artyleryjskich oraz ok. 50 sztuk amunicji przeciwlotniczej.

Dwaj mieszkańcy gminy Węgorzewo poszli do lasu, aby zebrać poroże zwierzyny. To, na co natknęli się w krzakach przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Spacer po lesie zakończył się interwencją wojska!

W poniedziałek (20 stycznia) policjanci z Węgorzewa przyjęli zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchów. Na miejsce został skierowany patrol wraz z policyjnym pirotechnikiem. Okazało się, że mieszkańcy gminy Węgorzewo wybrali się do lasu, by znaleźć poroże zwierzyny. Mężczyźni w trakcie spaceru natknęli się na niebezpieczne znalezisko.

Zamiast poroża w krzakach znajdował się arsenał pocisków z czasów II wojny światowej. Mieszkańcy gminy Węgorzewo o swoim znalezisku powiadomili od razu policję. Według pirotechnika znajdowały się tam 2 granaty moździerzowe, 20 pocisków artyleryjskich oraz ok. 50 sztuk amunicji przeciwlotniczej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce odnalezionych niewybuchów do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Giżycku, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Policja przypomina, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do wody.

W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu policję bądź inne służby.