Koniec strajku na A4 i DK w województwie opolskim. GDDKiA zapewnia: prace wznowione

i

Autor: pxhere.com/zdjęcie poglądowe Koniec strajku na A4 i DK w województwie opolskim. GDDKiA zapewnia: prace wznowione

Koniec strajków na A4 i DK. Budowlańcy wrócili. Sukces GDDKiA?

2022-04-27 9:54

Kilka firm z województwa opolskiego podniosło strajk, budowlańcy rzucili sprzęt na terenie paru budów DK i autostradzie A4. Po dwóch tygodniach rzeczniczka GDDKiA przekonuje, że prace są już kontynuowane. Czy budowlańcy dostaną postulowane podwyżki? To nie takie oczywiste.

Strajk na drogach krajowych i autostradzie A4. Firmy budowlane najpierw rzuciły sprzęt, teraz wróciły

O strajku opolskich firm na lokalnych odcinkach autostrady A4 i kilku drogach krajowych informowaliśmy już 13 kwietnia. Kilka prac remontowych stanęło, a oddział GDDKiA otrzymał od paru firm pisma z postulatami podwyżek. Chodziło o to, że zapisane w umowach stawki (przede wszystkim koszty transportu surowców, zakupu mas bitumicznych i lepiszcza - materiału do położenia wierzchnich warstw dróg) nie pokrywały się z realnymi cenami zakupu tych materiałów.

Więcej: Strajk na A4! Prace na DK wstrzymane! Budowlańcy z opolskiego rzucili sprzęt. Zmiotły ich koszty

W tej sprawie przedstawiciele GDDKiA spotkali się z firmami budowlanymi 8 kwietnia. Rzeczniczka Agata Andruszewska zdradziła wtedy, że w istocie zdecydowana większość umów zawiera już klauzule waloryzacyjne - a to sugerowałoby, że roszczenia pracowników są nieuzasadnione. 

Sonda
Co sądzisz o reklamie Shopee?

We wtorek (27.04.22) GDDKiA aktualizuje dane: według nich, wszystkie prace remontowe zostały wznowione, a zagrożenie dla wykonania terminowej realizacji w zasadzie nie istnieje. 

W przyszłym tygodniu konsorcjum firm ADAC LEWAR i DROG-BUD, odpowiedzialne za remont autostrady A4, rozpocznie prace przy układaniu warstwy wiążącej na siedmiokilometrowym odcinku od węzła Kędzierzyn-Koźle do granicy z województwem śląskim. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto na tym odcinku prace związane z uzupełnianiem miejscowo podbudowy bitumicznej. Niezależnie kontynuowane są prace w zakresie pozostałych branż, w tym przy wymianie odwodnienia czy na obiektach mostowych. Wykonawcy pozostałych zadań zadeklarowali wznowienie prac bitumicznych najpóźniej na początku maja - powiedziała Agata Andruszewska.

A co z podwyżkami za galopujące ceny surowców? Umowa pomiędzy robotnikami a GDDKiA polega na tym, że złożą teraz kompletną dokumentację potwierdzającą wzrost cen, a w terminie do 4 miesięcy od złożenia takich pism, GDDKiA podejmie decyzję.

Polecamy: Witold Zembaczyński pomógł wywieźć z Ukrainy już setki osób! Opowiedział nam o piekle [WIDEO]