Koronawirus. Szkoły gotowe na jesień i zimę? "Każda szkoła ma tylko ściany"

2020-09-14 17:00 Michał Górecki
Kraków. Ognisko koronawirusa w prywatnej szkole! Lekcje zostały odwołane
Autor: Alexandra_Koch/cc0/pixabay Kraków. Ognisko koronawirusa w prywatnej szkole! Lekcje zostały odwołane

Koronawirus. Dotychczas, uczniowie opolskich szkół korzystają z dobrej pogody i dużo czasu spędzają poza budynkami. Taki luksus niedługo się skończy, bo przed nami jesień. W placówkach mogą pojawić się wtedy kolejne problemy.

Opolscy uczniowie do tej pory korzystają z zaleceń Ministerstwa Edukacji i przerwy spędzają na boiskach szkolnych. Niemniej, już 23 września rozpoczyna się kalendarzowa jesień, co oznacza, że pogoda przestanie rozpieszczać. Co wtedy?

Zobacz aktualny raport: Koronawirus opolskie: 26 nowych zakażeń. OGNISKO w DPS nie wygasa, kolejny zgon [RAPORT 14.09.2020 r.]

Koronawirus. Szkoły myślą o jesieni. Będzie gorzej?

Jesienna i zimowa aura skutecznie utrudni choćby wietrzenie sal i przebywanie poza placówką. O obiekcjach mówił m.in. dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, który jako pierwszy w Opolu skonfrontował się z zakażeniem wewnątrz placówki.

Zobacz więcej: Opole: Pierwszy przypadek COVID-19 w SZKOLE! Prawie 40 osób na KWARANTANNIE!

Każda szkoła ma tylko ściany. W przypadku niepogody trudno jest wyjść na zewnątrz. Zadaszeń żadnych, czy wiat, nie ma, żeby młodzież mogła wyjść. Pojawia się kwestia wietrzenia sal, zimnego powietrza, czy nawet prowadzenie zajęć wychowania fizycznego, co też stanie się uciążliwe

- komentuje dyrektor Bogusław Januszko.

Przypomnijmy, że podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 września Minister Edukacji Dariusz Piontkowski podsumował pierwsze dni w szkołach. - [...] prawie 100 procent przedszkoli, szkół i placówek oświatowych pracuje w tradycyjnym, stacjonarnym trybie. Na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 46 funkcjonuje zdalnie, a 92 - w trybie mieszanym" - mówił.

W samym Opolu COVID-19 potwierdzono w dwóch szkołach, tym samym coraz więcej placówek zdecydowało się na pracę w trybie hybrydowym. We wtorek (15 września) kończy się kwarantanna uczniów ze Szkoły Mechanicznej w Opolu, a Technikum Elektryczne na koniec kwarantanny poczeka jeszcze do kolejnego poniedziałku (21 września).

Koronawirus w szkole. Jakie są zasady w placówkach?

Przypomnijmy, że według - wciąż obowiązujących - ustaleń MZ, w szkołach nie ma obowiązku korzystania z maseczek ochronnych.

- W wytycznych ogólnopolskich nie ma obowiązku noszenia maseczek w szkole. Jednak część dyrektorów, ze względu na specyfikę szkoły wprowadziło w regulaminie swojej placówki zapis, aby uczniowie nosili osłony w częściach wspólnych placówki – powiedział szef MEN. – Również rodzic, jako osoba przychodząca z zewnątrz, jest zobowiązany maseczkę założyć. Ta zasada obowiązuje także w przedszkolach. Rodzic powinien też zdezynfekować ręce przy wejściu - tłumaczył minister Dariusz Piontkowski.

Z kolei nowy Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji przedstawił "Jesienną Strategię walki z epidemią". Mówił m.in., że czeka nas trudny okres z powodu wielu infekcji, które pojawią się w okresie jesiennym i będą występowały razem z koronawirusem.  

- Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju. Teraz zmieniamy charakter naszego działania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym, na rzecz środków dedykowanych do regionów. Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru pandemii. Składa się z czterech obszarów - dodał.

Szczegóły znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia

Zobacz rozmowę z dyrektor LO2 w Opolu

Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl

Pandemia. Dzieje zarazy
Autor: Wydawnictwo Harde