Nowe miasta w Polsce. Skarbimierz-Osiedle wciąż bez tytułu

i

Autor: skarbimierz.pl Nowe miasta w Polsce. Skarbimierz-Osiedle wciąż bez tytułu

Nowe miasta w Polsce. Skarbimierz-Osiedle znowu poza stawką. Andrzej Pulit: "Zrobimy powtórkę!"

2020-07-22 10:49

Nowe miasta w Polsce. Na mapie kraju od stycznia 2021 r. pojawi się 10 nowych miast. Jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, Skarbimierz-Osiedle po raz kolejny nie dołączy do tej stawki. Pomimo, że projekt rozporządzenia nie obejmuje miejscowości Skarbimierz-Osiedle, to wójt gminy Andrzej Pulit deklaruje przygotowanie nowego wniosku o nadanie statusu miasta dla tej miejscowości. "Jest to istotne dla trwałości bytu wspólnoty samorządowej oraz dalszego dynamicznego rozwoju" - słyszymy. Według wójta, miejscowość spełnia wnioski określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. i ogólne zasady nadawania statusu miasta.

Spis treści

 1. Nowe Miasta w Polsce w 2021 r. [LISTA]
 2. Skarbimierz-Osiedle po raz kolejny bez tytułu miasta
 3. Skarbimierz-Osiedle wciąż bez tytułu miasta. Dlaczego?
 4. "Przyłączanie gmin to robienie im szkody"
 5. Skarbimierz-Osiedle. Ani do Brzegu, ani do "miasta"

Nowe Miasta w Polsce pojawią się w styczniu 2021 r. To przez "Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy", dokument przygotowany przez MSWiA.

Nowe Miasta w Polsce w 2021 r. [LISTA]

Pełna lista nowych miast w Polsce. Dane pochodzą z Rozporządzenia Rady Ministrów (Projekt z dnia 17 lipca 2020 r.)

 • Kamieniec Ząbkowicki - woj. dolnośląskie,
 • Goraj - woj. lubelskie,
 • Kamionka w - woj. lubelskie,
 • Solec nad Wisłą - woj. mazowieckie,
 • Sochocin - woj mazowieckie,
 • Wiskitki - woj. mazowieckie,
 • Dubiecko - woj. podkarpackie,
 • Wodzisław - woj. świętokrzyskie,
 • Budzyń - woj. wielkopolskie,
 • Koźminek - woj. wielkopolskie.

Skarbimierz-Osiedle po raz kolejny bez tytułu miasta

Na liście po raz trzeci nie pojawi się Skarbimierz-Osiedle. Choć gmina wnioskuje o nadanie tytułu już trzeci raz (co roku).

- Wojewoda poinformował gminę o przesłaniu wniosku do MSWiA, ale na stronie urzędu wojewódzkiego umieścił negatywną opinię - komentuje Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit.

Skarbimierz-Osiedle wciąż bez tytułu miasta. Dlaczego?

W ocenie MSWiA, odmowa wynika z układu urbanistycznego. "Nie przypomina miasta, a dobrze rozwinięte osiedle" - czytamy. Wójt określa tę treść uzasadnienia "bzdurą", która "nie ma umocowania prawnego i faktycznego".

[...] to bzdura, bo coś trzeba było napisać. Tak napisał też wojewoda. Mamy 25 ulic, 2400 mieszkańców, a norma jest ustalona na 2000. To polityczna zagrywka. Gmina Skarbimierz zaczęła się świetnie rozwijać, kiedy był rozdział dwóch gmin; czyli miasta i gminy, 2 kwietnia 1991 r. Od tego czasu od razu byliśmy na 1 miejscu w inwestycjach na 1 mieszkańca. Kasę wydajemy najoszczędniej, mamy najlepszą wypłacalność. Są prognozy zadłużenia, po nich widać, ile gminy mogą inwestować

W nowej miejscowości Skarbimierz-Osiedle powstałej z byłej bazy lotniczej po wojskach Federacji Rosyjskiej nie prowadzi się działalności rolniczej, a nowo utworzony obręb geodezyjny z odzyskanego terytorium obejmuje jedynie zabudowę mieszkaniową i przemysłowo-usługową z 25 ulicami. W miejscowości mieszka blisko 2400 mieszkańców, a w zakładach zatrudnionych jest około 3 tysięcy pracowników.

"Przyłączanie gmin to robienie im szkody"

Według rankingu GUS z 2019 r., Gmina Skarbimierz znalazła się na 234 miejscu w Polsce pod względem dochodów na mieszkańca, w ten sposób wyprzedzając np. Hel, Stalową Wolę, czy...Radom.

Andrzej Pulit mówi jasno: "przyłączanie gmin, to robienie im szkody" - [...] na świecie się tak nie robi. We Francji jest 36 tys. gmin. I one potrafią między sobą współpracować - dodaje.

W Polsce jest 2 477 gmin, utrzymujemy się na wysokich pozycjach. Na Opolszczyźnie jesteśmy pierwsi w inwestycjach. Skarbimierz Osiedle to największe inwestycje po roku 2000. Przebiła nas tylko Elektrownia Opole

- mówi Andrzej Pulit, dodając, że na 2020 r. w budżecie przyjęto 24 mln zł. na inwestycje.

Skarbimierz-Osiedle. Ani do Brzegu, ani do "miasta"

Wójt gminy wspomina, że wcześniej pojawiał się też pomysł przyłączenia Skarbimierza-Osiedle do miasta Brzeg. Jak jednak zaznacza, to po pierwsze niemożliwe, a po drugie niepotrzebne.

Brzeg na razie nie ma powodu, żeby przyłączać do siebie Skarbimierz. Był taki pomysł, ale się nie da: przede wszystkim mamy tutaj urząd. Skarbimierz-Osiedle jest od miasta Brzeg oddalony o 2 kilometry, a pomiędzy jest jeszcze miejscowość Skarbimierz, obwodnica, gazociąg i linia wysokiego napięcia. Skarbimierz-Osiedle nigdy nie będzie włączony do miasta Brzeg, to jest fizycznie niemożliwe

- punktuje włodarz i dodaje żartobliwie: "Kiedyś, jak przejmowaliśmy ten teren, szkoda że wtedy nie nazwaliśmy tego Skarbimierz miasto".

Groza w Śródmieściu! Szukał towarzystwa, został zmasakrowany i okradziony przez bandziorów!