Sesja Rady Miejskiej

i

Autor: Mat.Pras. Sesja Rady miejskiej miała uratować SOR. Wyszło odwrotnie

Opole bez SOR-u: Były dwa, nie będzie żadnego? Prezydent: "Sytuacja wygląda DRAMATYCZNIE"

2019-11-29 8:52

Opolski SOR (w Szpitalu Wojewódzkim) ma problemy w związku z wymogami z rozporządzenia ministra zdrowia, których placówka nie spełnia. Akcje ratunkową rozpoczął samorząd, na sesji Rady Miejskiej (28 listopada) miały paść konkretne rozwiązania dla ratowania placówki. Wydarzyło coś się zupełnie odwrotnego.

Prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski podsumował sesję w mediach społecznościowych. Przypomnijmy, że na tę sesję zaproszeni byli m.in. dyrektor SOR-u z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera, który po likwidacji SOR-u ze Szpitala Wojewódzkiego może zostać jedynym SOR-em w mieście oraz dyrektor ze Szpitala Wojewódzkiego.

Madera już wcześniej mówił, że jeśli jego oddział SOR zostanie jedynym w mieście, szpital może tego nie udźwignąć. Ten scenariusz wydaje się coraz bardziej prawdopodobny, z uwagi na przebieg sesji.

Przede wszystkim, prezydent miasta wskazuje, że radni wywiązali się ze składanych obietnic i jednogłośnie zagłosowali za utrzymaniem zagrożonego SOR-u. Radni wystosowali też apel do Zarządu Województwa i Dyr. Szpitala przy ul. Katowickiej, by wycofali się z likwidacji SOR.

Zatrzymania likwidacji nie będzie

Innego zdania są, według informacji przekazanych przez prezydenta, marszałek Roman Kolek (od 2010 r. wicemarszałek woj. opolskiego, z wykształcenia lekarz) i Dyr. Szpitala Wojewódzkiego. Zapowiedzieli, że nie zamierzają wstrzymywać likwidacji SOR-u. Co więcej, jak wskazał prezydent, zarówno marszałek jak Dyr., stanowczo odmawiają pomocy z zewnątrz, w postaci ingerencji Ministerstwa Zdrowia, czy NFZ.

Były dwa, nie będzie żadnego?

"Obecny na sesji dyr. drugiego SOR w Opolu (ul. Witosa) jednoznacznie stwierdził, że nie jest w stanie pomóc takiej liczbie ofiar wypadku jednocześnie, bez pomocy SOR z ul. Katowickiej. Niewykluczone też, że w tej sytuacji sam wystąpi o likwidacje swojego SOR i zamianę go na Izbę Przyjęć" - pisze prezydent Arkadiusz Wiśniewski.