Opole. Nowy peron na Dworcu Głównym! Jakie trasy obsłuży peron 1a? [ZDJĘCIA]

2021-01-20 9:09 mg
Opole, dworzec główny PKP. Trwają prace nad nowym peronem
Autor: UM Opole

Na dworcu głównym PKP w Opolu trwa remont. Po jego zakończeniu będziemy mieli do dyspozycji m.in. nowy peron – 1a, który obsłuży pociągi pasażerskie w kierunku Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich i Fosowskich. Nowy peron tym samym zwiększy przepustowość stacji Opole Główne. Zobacz szczegóły na se.pl.

Nowy peron na dworcu PKP i liczne przebudowy

PKP podpisały umowę na modernizację odcinka odcinka linii Opole Groszowice – Opole Główne – Opole Zachodnie. Koszt wszystkich inwestycji wyniesie 275 mln zł. Obecnie na Dworcu Głównym powstaje nowy peron - 1a. Ma obsługiwać pociągi pasażerskie w kierunku Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich i Fosowskich

Jak tłumaczy UM, prace, które już ruszyły, zostaną przeprowadzone na odcinku około 4 km, a ich zakres to przebudowa kilku dużych obiektów.

- Modernizacja trzech mostów, remont trzech wiaduktów i budowa nowego peronu w Opolu usprawni ruch kolejowy na międzynarodowej trasie od Zgorzelca do Przemyśla. Szczególnie istotna będzie rozbudowa największego opolskiego mostu kolejowego nad Odrą. Przy istniejącym na wyspie Bolko obiekcie zostanie dobudowana nowa przeprawa. Po zakończeniu inwestycji, każdy tor będzie na osobnej konstrukcji - zaznacza biuro prasowe UM.

Poza tym, wyremontowane zostaną też trzy przeprawy kolejowe:

  • nad kanałem Młynówka,
  • Ulgi,
  • Suchdołem.

Zaplanowane prace na opolskich wiaduktach:

nad ul. Powstańców Śląskich,

ul. Krapkowicką,

ul. Prószkowską.

Przebadane i wyremontowane obiekty mają zapewnić sprawny przejazd pociągów z prędkością do 160 km/godz.

Z kolei na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie przewidziano przebudowę torów (blisko 10 km), wymianę 26 rozjazdów oraz przebudowę nawierzchni na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych na Aleja Przyjaźni i ul. Torowej.

Zakończenie przebudowy planowane jest na 2023 rok.

Koniec żartów! Pawłowicz wpadła w szał. „MORDERCY...” Międzynarodowa afera