Opole: Popłoch w MZK. Kierowcy w strachu?! Od dziś nowe zasady w autobusach

2022-01-27 11:28
mzk opole
Autor: MZK Opole/Mgorecki Opole: Popłoch w MZK! Brakuje kierowców. Koronawirus pustoszy szyki

Opole: epidemiczny rekord dzień po dniu i perspektywa dobowych zakażeń koronawirusem na poziomie nawet 130 tysięcy. Piąta fala COVID-19 przekłada się na duże zmiany w funkcjonowaniu opolskiego MZK i kursowaniu autobusów. Spółka wprowadza nowe rokzłady jazdy i przyznaje, że zaczyna brakować kierowców.

MZK Opole: "Wielu z naszych kierowców, obawia się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Duże grono korzystało ze zwolnień lekarskich"

MZK dźwiga się z zeszłorocznych problemów finansowych spowodowanych epidemicznymi przestojami w kursowaniu autobusów. Od 1 stycznia 2022 r. za bilety płacimy już więcej, bo stawki poszybowały w górę (więcej TUTAJ), a w środę (26.01.22) spółka poinformowała o kolejnych problemach. Kadrowych i tych związanych ze zmianą kursowania.

Wielu z naszych kierowców, obawia się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Duże grono korzystało ze zwolnień lekarskich. Powodowało to braki kadrowe na poszczególnych liniach. Podjęliśmy więc działania, aby zagwarantować im jak największe bezpieczeństwo i ochronę, a równocześnie zapewnić pasażerom możliwość ciągłego korzystania z kursów linii MZK - czytamy w oświadczeniu zarządu.

Polecamy: Inflacja sięga do kieszeni! W Opolu wzrosną ceny biletów MZK [nowe stawki]

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

MZK Opole zmienia kursy. Nowe zasady w miejskich autobusach przez COVID-19

Od czwartku 27 stycznia do 11 lutego autobusy wszystkich linii MZK Opole będą kursować zgodnie ze zmienionym rozkładem jazdy. Od tego dnia obowiązuje rozkład dedykowany na dni robocze w wakacje. - Jest to spowodowane skutkami pandemii koronawirusa. Wielu naszych kierowców znalazło się na zwolnieniach lekarskich. Wpływ na to mają zarówno bezpośrednie (zakażenia COVID-19, nałożone kwarantanny, izolacje) jak i pośrednie (choroby, które, wskutek braku dostępu do lekarzy i możliwości leczenia w czasie pandemii, stały się schorzeniami przewlekłymi) efekty epidemii - komentuje zarząd.

Zmian jest więcej, bo od czwartku (27.01.22) w pojazdach MZK Opole będą obowiązywać strefy buforowe. Oznacza to, że wydzielona zostanie przestrzeń, odgradzająca kierowców od reszty pojazdu. To rozwiązanie znane z poprzednich fal pandemii COVID-19. Przygnębiające przyrosty zakażeń i jeszcze gorsze perspektywy wymusiły takie decyzje.

W strefie nie będą mogli przebywać pasażerowie. Nie będzie również możliwości korzystania z pierwszych drzwi autobusów. Wdrożenie takiego rozwiązania to odpowiedź na coraz większą liczbę zarażeń koronawirusem, a także chęć zadbania o bezpieczeństwo naszych pracowników - czytamy.

Ciało jego kolegi rozkładało się pod szafą : "Nieprawdopodobne, co się z nim stało"

Strefy wyłączone będą wyznaczone w pobliżu kabin kierowców (będą miały powierzchnię około 1m2). - Zdajemy sobie sprawę, że podjęte przez zakład decyzje powodują niedogodności dla pasażerów. Musimy jednak zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne naszych pracowników. Przepraszamy za ewentualne uciążliwości. Prosimy jednocześnie o stosowanie się do wdrożonych rozwiązań - apeluje zarząd MZK.

Przypomnijmy, że w autobusach komunikacji miejskiej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Za brak maseczki grozi mandat w wysokości do 500 zł. 

Sonda
Opole: Przestrzegasz zasad epidemicznych (maseczka ochronna) w autobusie MZK?