Aresztowanie

i

Autor: Pixabay/4711018 Kibice z Kędzierzyna-Koźla staną przed sądem

Prawie ćwierć miliona z handlu NARKOTYKAMI. Kibice postawili CBŚP na nogi

2019-11-18 10:44

W listopadzie 2019 r. do Sądu Okręgowego w Opolu trafił akt oskarżenia - to zwieńczenie śledztw dot. środowiska kibicowskiego, które od 2015 r. handlowało narkotykami. Ile kibice zarobili na narkotykach i co sprzedawali?

Śledztwem objęto 49 osób: kibiców klubu piłkarskiego z Kędzierzyna-Koźla. Sprawy ponad dwudziestu podejrzanych - nabywców - zostały wyłączone do odrębnego postępowania. W postępowaniu procesowym przyznali się oni do winy i złożyli wyjaśnienia, w związku z czym zostali skazani bez przeprowadzenia rozprawy.

Co sprzedawali i jak długo?

Z ustaleń wynika, że proceder ciągnął się co najmniej od kwietnia od 2015 r. do maja 2016 r.
Kibice handlowali w tym czasie marihuaną (prawie 4 kg.), tabletkami ekstazy (5 tysięcy sztuk) i amfetaminą (pół kg.)

Ile zarobili?

Czarnorynkowa wartość szacowana jest na ok. 225 000 zł.

Spiritus Movens - głowa biznesu

Służby ustaliły, że zorganizowaną grupą przestępczą zarządzał 28 – letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Grzegorz D. wespół z Przemysławem Z. (31 lat). W skład grupy wchodziło jeszcze sześć osób (mężczyzn w wieku od 25 do 33 lat). Rolą Grzegorza D. było zaopatrywanie grupy w narkotyki. Jak ustalono, to on organizował transakcje zakupu narkotyków i finansował je.

W środowisku Grzegorz D. cieszył się mianem głównego dostawcy narkotyków na terenie Kędzierzyna-Koźla. Jak podało biuro prasowe Prokuratury Okręgowej w Opolu, posłuszeństwo wśród osób zaangażowanych w proceder było konsekwencją jego znaczącej pozycji w hierarchii kibicowskiej, zdobytej poprzez udział w organizowanych bójkach.

Kto jeszcze?

Skierowany do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia obejmuje oprócz Grzegorza D. i Przemysława Z. jeszcze 19 osób, którym zarzuca się udział w procederze kierowanym przez wymienionych (sześciu oskarżonych) oraz sprzedaż bądź posiadanie narkotyków zakupionych od Grzegorza D. i osób z nim współdziałających.

Przeprowadzone w miejscu zamieszkania oskarżonych przeszukania pozwoliły ujawnić kilkadziesiąt gramów środków narkotycznych (marihuany i amfetaminy). Nadto, w toku śledztwa zabezpieczono ponad 24 000 zł i oraz kilkaset euro.

U jednego z oskarżonych – Filipa K. (29 lat) natrafiono na uprawę konopi, na którą składało się 42 rośliny mogące dostarczyć około kilograma narkotyku, wartego na czarnym rynku 40 000 zł. Jak się później okazało, w uprawę zaangażowany był jeszcze jeden z oskarżonych, 25-letni Michał W.

Handel to nie wszystko

Zakresem śledztwa objęto również przestępstwo rozboju, którego dopuściły się osoby zaangażowane w proceder handlu narkotykami. Jak bowiem ustalono, wspomniany już Filip K. w dniu 8 listopada 2016 r. w salonie gier działającym na terenie Kędzierzyna-Koźla stracił znaczną sumę pieniędzy. W zamiarze jej odzyskania następnego dnia udał się do tego lokalu w towarzystwie znajomych: Michała D., Tomasza L. i Szymona K.-Sz. Tam miało dojść do pobicia pracownika salonu, następnie sprawcy ukradli dwa automaty do gier wartości 16 000 zł z zawartością pieniędzy w kwocie 8 000 zł.

Oskarżonym za przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności (kierowanie strukturą przestępczą może z kolei spotkać się z karą do 10 lat pozbawienia wolności). Występek udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, zagrożony jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Taka samą sankcja przewidziana jest za przestępstwo rozboju. Za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych może zostać wymierzona kara do 3 lat pozbawienia wolności (w przypadku znacznej ilości zagrożenie wzrasta do 10 lat). Uprawa konopi mogących dostarczyć znacznej ilości środka odurzającego zagrożona jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Nasi Partnerzy polecają