Wybory 2020. W tej gminie na Opolszczyźnie zanotowano najniższą frekwencję wyborczą w kraju

2020-07-13 13:02 Adrian Teliszewski
Wybory 2020. W tej komisji na Opolszczyźnie zanotowano najniższą frekwencję wyborczą
Autor: Adrian Teliszewski Podczas wyborów prezydenckich 2020 najniższą frekwencję wyborczą zanotowano w gminie Lasowice Wielkie

Choć podczas drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 Polacy gremialnie stawili się przy urnach, to nie wszędzie frekwencja była zadowalająca. Okazuje się, że były w Polsce miejsca, gdzie nie przekroczyła ona nawet 50 proc. Najniższą mobilizację zanotowano w gminie Lasowice Wielkie w powiecie kluczborskim.

Opolszczyzna z najgorszą frekwencją

Według danych PKW z 99,88 proc. obwodowych komisji wyborczych frekwencja podczas drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 osiągnęła 67,86 proc., co jest jednym z najlepszych wyników po 1989 roku. Na tym tle zdecydowanie odstaje województwo opolskie, gdzie kartę do urny wrzuciło tylko 59,92 proc. uprawnionych mieszkańców. Nic więc dziwnego, że to właśnie na Opolszczyźnie zanotowano najniższą frekwencję wśród gmin.

Mało zaszczytny tytuł przypadł gminie Lasowice Wielkie (pow. kluczborski). W elekcji wzięło tam udział tylko 45,58 proc. mieszkańców umieszczonych w spisie wyborców. Pocieszający jest za to fakt, że wynik z drugiej tury jest zauważalnie wyższy, od tego zanotowanego w pierwszej turze głosowania, gdy frekwencja wyniosła zaledwie 42,77 proc.

Jechał pod prąd na ekspresówce. O krok od tragedii na S1

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Kogo poparły Lasowice Wielkie?

W podkluczborskiej gminie wyniki wyborów były bardzo wyrównane. Inaczej niż w przekroju całego kraju wygrał tu Rafał Trzaskowski, który minimalnie pokonał Andrzeja Dudę, stosunkiem głosów 50,77 proc. do 49,23 proc. 

W pierwszej turze tryumfował tu urzędujący prezydent (40,76 proc.), natomiast kandydat opozycji otrzymał poparcie 25,77 proc. wyborców.