Płock: PARALIŻ sanepidu! DRAMATYCZNA sytuacja przez koronawirusa. „Praktycznie stoimy”

2020-10-29 18:52 mta
Płock: PARALIŻ sanepidu! DRAMATYCZNA sytuacja przez koronawirusa. „Praktycznie stoimy”
Autor: Pixabay/fernandozhiminaicela

Dramatyczna sytuacja w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku. Sanepid, który ma walczyć z epidemią koronawirusa, najpierw sam musi się z nią uporać. Kilkunastu pracowników jest zakażonych SARS-CoV-2, inni trafili na zwolnienia i kwarantannę. „Praktycznie stoimy” – mówi dyrektor stacji. Sanepid w Płocku jest sparaliżowany!

Paraliż sanepidu w Płocku. Wszystko przez koronawirusa! Znaczna część pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej nie pracuje. Kilkanaście osób jest zakażonych, jeszcze więcej na kwarantannie lub zwolnieniach lekarskich.

Zobacz też: Strajk Kobiet w Płocku. Zniszczyli XVI-wieczną bazylikę, ale przyszli i przeprosili! Co z napisem?

Z mojej wiedzy na ten moment niestety wynika, że sanepid w tej chwili właściwie w całości nie działa – oświadczył prezydent Płocka podczas czwartkowej sesji rady miasta. – Najprawdopodobniej obowiązki naszego sanepidu będzie musiał przejąć, jakiś inny sanepid, bo na ten moment nasz sanepid nie może właściwie w ogóle pełnić swoich zadań na terenie dwóch powiatów: miejskiego – grodzkiego, jak i ziemskiego – oznajmił Andrzej Nowakowski cytowany przez PAP.

Super Raport 29.10 (Goście: Bartosz Arłukowicz - PO oraz prof. Maria Gańczak - epidemiolog)

Niedysponowanych jest ponad 40 pracowników! Kilkanaście osób ma dodatni wynik testu na koronawirusa. Ponad 20 osób przebywa na kwarantannie, a kilkanaście kolejnych na zwolnieniu lekarskim – informuje Portal Płock.

Praktycznie stoimy – przyznaje w rozmowie z portalem Romuald Ostrowski, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku. – Wszystko idzie bardzo powoli. Mamy duże zaległości, bo nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego obrobić. Ludzie nas wyzywają i ja ich rozumiem, ale ja też nie mam kim pracować – dodaje.

Sytuacja jest trudna, bo przeszkolenie nowych pracowników wymaga czasu, a przekazanie zadań innym stacjom nie jest łatwe. Przypomnijmy, że koronawirus w Polsce przybiera na sile, a fala epidemii jest coraz potężniejsza. Tylko dziś odnotowano ponad 20 tys. nowych zakażeń i ponad 300 zgonów wśród chorych na COVID-19.

Źródło: PAP/PortalPłock