Płock. Skargi mieszkanców, interwencje WIOŚ i prokuratury. Orlen komentuje sprawę benzenu!

i

Autor: Foto-Rabe/cc0/Pixabay.com Orlen odniósł się do podwyższonego stanu benzenu w Płocku, zdj. ilustracyjne

Płock. Skargi mieszkanców, interwencje WIOŚ i prokuratury. Orlen komentuje sprawę benzenu!

2020-06-03 15:14

Podwyższone stężenie trującego benzenu, które przekraczało kilkanaście razy średnią normę godzinową, ujawniła stacja pomiarowa przy ul. Królowej Jadwigi w Płocku. Do zdarzenia doszło w nocy z 30 na 31 maja, ale już w czasie poprzednich kilku dni mieszkańcy skarżyli się na uciążliwości zapachowe. Miasto skierowało sprawę do prokuratury rejonowej, a pracownicy WIOŚ skontrolowali Orlen.

Orlen komentuje sprawę benzenu, informując, że na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku zakończono proces uruchamiania kilku instalacji i że są tam prowadzone przygotowania do cyklicznego remontu, m.in. instalacji fenolu. Ma to zapewnić bezpieczeństwo procesowe kompleksu produkcyjnego konieczne do spełnienia wszystkich wymogów Urzędu Dozoru Technicznego.

Koncern informuje ponadto, że "remonty (...) wykonywane są zgodnie z przyjętymi procedurami i standardami bezpieczeństwa – zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Odbywają się one pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry pracowników (służby techniczne i ochrony środowiska) oraz zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami bezpieczeństwa. Każdy proces remontowy, jak i przebieg produkcji są monitorowane przez wewnętrzne systemy 24h/dobę przez 365 dni w roku. PKN Orlen z wyprzedzeniem informuje o planowych remontach i postojach służby Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska". To jednak nie wszystko.

Orlen powołuje się ponadto na „Raport końcowy z pomiarów zanieczyszczeń powietrza w Płocku w okresie 14.09.2018 r. – 31.12.2019 r.” przygotowany na zlecenie urzędu miasta. Czytamy w nim, że "„jakość powietrza w Płocku w długo i średniookresowej perspektywie wykazuje poprawę, a uciążliwości zapachowe mają charakter krótkotrwały i związane są z niekorzystną sytuacją meteorologiczną”. Jego autorzy dodają także, że "analiza epizodów wykazuje, że na poziom stężeń substancji uciążliwych ma emisja z wielu źródeł, w tym również zlokalizowanych poza terenem Płocka".

Orlen przypomina ponadto, że "w latach 2016-2019 średnioroczne stężenie benzenu w dwóch stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska zlokalizowanych w Płocku (ul. Reja i Królowej Jadwigi) wyniosło od 0,6 do 1,7 µg/m3, co oznacza, że zostały dotrzymane normy środowiskowe".

W szukaniu przyczyn podwyższonego stężenia benzenu w mieście z minionego weekendu koncern odsyła "do odpowiednich służb środowiskowych, ponieważ przepisy dotyczą wszystkich firm działających w Płocku". Co więcej, wskazuje, że emitować benzen mogą "drukarnie, lakiernie, spalarnie odpadów, wytwórnie mas bitumicznych czy inne firmy produkcyjne z Płocka i okolic".

Niezależnie od tych wyjaśnień w poniedziałek w Orlenie doszło do kontroli WIOŚ, której wyniki będą znane w ciągu kilku, kilkunastu dni. Z kolei Urząd Miasta Płocka skierował sprawę benzenu do prokuratury rejonowej. WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Mieszkańcy Lublina protestują przeciwko wycince drzew

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki