Kolęda 2019

i

Autor: DAMIAN KLAMKA/EAST NEWS Kolęda 2019

Kolęda 2019/2020 Poznań. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

2019-12-15 16:00

Kolęda 2019/2020. Kolęda to coroczne spotkanie księdza z wiernymi. Odbywa się ono po świetach Bożego Narodzenia. Księża chodzą od domu do domu, by modlić się z mieszkańcami i im błogosławić. Jak się do niej przygotować i o czym dyskutować z księdzem, który nas odwiedzi? Jak przyjąć księdza?

Kolęda to zwyczaj, który w Polsce praktykowany jest od dawien dawna. Wizyta duszpasterska księdza w naszym domu lub mieszkaniu nie kończy się na wspólnej modlitwie. Rodziny mogą zapytać o bieżące sprawy związane z parafią lub też zwrócić się z własnymi problemami. Jeśli w rodzinie, do której przychodzi ksiądz, są dzieci - sprawa wydaje się oczywista. Kapłan sprawdzi zeszyty do religii, pyta o szkołę, dzieci recytują modlitwy lub śpiewają piosenki.

Kolęda 2019/2020 Poznań. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

Na pewno trzeba na takie spotkanie przygotować krzyż, świece, kropidło, wodę święconą oraz biblię. Tak jak już wyżej wspominaliśmy - w przypadku dzieci wypada położyć na stole zeszyt od religii.

O czym rozmawiać lub nie rozmawiać z księdzem na kolędzie?

Kiedy zakończymy wspólną modlitwę, ministranci udadzą się do kolejnego domu/mieszkania, aby zapowiedzieć wizytę księdza - warto porozmawiać na tematy bieżące. Radzimy jednak nie zagajać na tematy polityczne, bo może to wywołać niepotrzebne spory.

Pamiętajmy o wzajemnym szacunku. Jeżeli duszpasterz nie będzie chciał poruszać danego tematu - wówczas nie naciskajmy go. Z pewnością możemy mu powierzyć swoje własne problemy - kapłan na pewno ich wysłucha.

Nie zżymajmy się jeśli ksiądz zapyta o nasz stosunek do wiary, tudzież regularne wizyty w kościele. Nie powinien wyciągać żadnych brutalnych konsekwencji, jeśli uczciwie przyznamy się do zaniedbywania przykazań kościelnych.

Czy częstować księdza w czasie kolędy jedzeniem?

A czy wypada proponować księdzu poczęstunek? Jeśli to przysłowiowa kawa i ciastko, to wszystko jest w porządku. Pamiętajmy, że nie jesteśmy pierwszą rodziną tego dnia, która gości duchownego, dlatego nie stawiajmy go w kłopotliwej sytuacji z pytaniem: „Nie zje ksiądz? A ja tak się napracowała”, lub „Nie spróbuje ksiądz? Pewnie ksiądz je lepsze rarytasy, ale nas nie stać”.

Dobrym pomysłem jest umówienie się w danym bloku czy na ulicy z sąsiadami, kto częstuje księdza, czy będą to np. ostatni przyjmujący czy ktoś do kogo ksiądz przychodzi w połowie kolędowania. Lepiej nie robić też wystawnych poczęstunków, bo wiadomo, że ksiądz się spieszy i nie ma czasu na biesiadowanie. Jeśli koniecznie chcemy go ugościć, zaprośmy go w innym terminie.

Nie częstujmy księdza alkoholem. Wielokrotnie podczas eucharystii duszpasterze o tym przypominają. Nie powinni być zainteresowani napojami wyskokowymi.

Jak przygotować stół na kolędę? Co powinno na nim być?

Jak przygotować się na kolęd? Wiele osób nie wie, co powinno znaleźć się na stole kolędowym. Powinien on być przykryty białym, wyprasowanym obrusem. Na nim krzyż i świece, biblia, woda święcona i kropidło. Jeśli w domu są dzieci zwykle wykładają na stół zeszyty od religii, które ksiądz sprawdza.

Sonda
Ile dać w kopercie księdzu chodzącemu po kolędzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki