Obowiązkowe szczepienia i nowe ograniczenia w Wielkopolsce? Jest apel władz

2021-11-24 7:54
Obowiązkowe szczepienia i nowe ograniczenia w Wielkopolsce? Jest apel władz
Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Surprising_Shots Obowiązkowe szczepienia i nowe ograniczenia w Wielkopolsce? Jest apel władz

Czwarta fala pandemii koronawirusa nie daje za wygraną. W związku z tym pojawiają się pomysły, aby wprowadzić obowiązkowe szczepienia i nowe ograniczenia. Apel do władz państwowych wystosował zarząd województwa wielkopolskiego.

Członkini zarządu województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek powiedziała we wtorek PAP, że projekt stanowiska powstał z inicjatywy zarządu województwa i zostanie poddany pod głosowanie radnych Sejmiku na najbliższej, poniedziałkowej sesji. - To jest stanowisko, w którym zwracamy się do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o to, aby w związku z rosnącą czwartą falą pandemii, dopisać do listy szczepień obowiązkowych szczepienia przeciwko COVID-19. Jednocześnie zwracamy się o wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych – powiedziała. Jak wyjaśniła, pomysłodawcy stanowiska chcą, aby osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko „w niezbędnych okolicznościach”. - Chodzi o robienie zakupów w sklepie spożywczym czy aptece. Natomiast kina, teatry, restauracje powinny być dostępne tylko dla osób posiadających tzw. certyfikat covidowy – powiedziała.

Zaznaczyła, że z punktu widzenia władz samorządowych sprawa nie dotyczy bezpieczeństwa osób zaszczepionych. - To jest problem miejsc w szpitalach, które są zajmowane przez osoby niezaszczepione, które często bardzo ciężko przechodzą COVID-19. Jako organy prowadzące szpitale widzimy, że z tego powodu w placówkach trzeba ograniczać planowe operacje, ograniczać liczby łóżek szpitalnych dla pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 – podkreśliła.

Stochniałek oceniła, że z powodu zmian dokonanych w lecznicach spowodowanych pandemią szpitale musiały ograniczyć diagnostykę innych niż COVID-19 schorzeń. - Z myślą o odpowiedzialnych obywatelach, którzy się zaszczepili i chcą teraz normalnie korzystać z opieki medycznej w pozostałym zakresie oczekujemy wprowadzenia obowiązkowych szczepień i ograniczenia usług dostępnych dla osób niezaszczepionych – wyjaśniła.

Pytana o sens przyjmowania tego typu stanowiska kierowanego do władz centralnych Stochniałek zaznaczyła, że samorząd województwa „nie może milczeć”. - Bierność rządu w obawie o swój elektorat szkodzi wszystkim obywatelom, więc bardzo mocno chcemy podkreślić to, że samorząd Wielkopolski w ten sposób właśnie myśli – powiedziała.

"Jesteśmy ostatnim krajem w Europie, który nic nie robi. Gdy popatrzymy na inne państwa - w sprawie COVID-19 wszędzie są prowadzone mniej lub bardziej radykalne działania. A u nas jest milczenie i udawanie, że problemu nie ma. Tymczasem system jest coraz bardziej niewydolny” – oceniła. Dodała, że obecnie problemem nie jest liczba łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19. „Mamy szpitale tymczasowe. Także łóżka są, natomiast nie ma ludzi, którzy mieliby w przy nich pracować, ponieważ to są ci sami lekarze, którzy powinni pracować na swoich oddziałach i leczyć swoich pacjentów” – wskazała.

Odpowiedzialna w zarządzie województwa wielkopolskiego za sprawy zdrowotne Stochniałek oceniła, że obecna sytuacja systemu opieki medycznej jest gorsza niż np. rok temu. - O ile w pierwszej, drugiej, a nawet trzeciej fali koronawirusa można było przekonać ludzi, żeby pracowali ponad swoje siły, tak w tej chwili system jest na tyle przeciążony, a ci ludzie są tak zmęczeni, iż żadne pieniądze nie są w stanie kupić możliwości ich pracy np. na oddziałach covidowych – oceniła.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że minionej doby w Wielkopolsce wykryto 1694 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 19 mieszkańców regionu.

Sonda
Szczepiliście się przeciwko koronawirusowi?
Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE