Na szybki obiad Wielkopolanie średnio wydają od 10-25 złotych.

i

Autor: Pexels/ Free stock photos Na szybki obiad Wielkopolanie średnio wydają od 10-25 złotych.

Polska na Talerzu 2015: Czym kierują się Wielkopolanie przy wyborze restauracji? [AUDIO, DYSKUSJA]

2015-06-01 13:44

Jedzenie "na mieście" jest coraz popularniejsze wśród Wielkopolan - co piąty mieszkaniec naszego województwa regularnie jada poza domem. A czym kierują się Poznaniacy, przy wyborze restauracji?

Jakość przede wszystkim!

Raport Polska na Talerzu 2015 przygotowany przez firmę Makro Cash&Carry pozwolił zbadać preferencję Polaków dotyczące wyboru restauracji. Zbadano jakie dania cieszą się największą popularnością, jak często wybieramy jedzenie poza domem i w jaki sposób szukamy lokali, w których zjemy. Okazuje się, że Polacy, a w tym także Wielkopolanie, stawiają przede wszystkim na jakość, w dalszej kolejności na cenę oraz obsługę lokalu.


Na mieście regularnie jada co piąty Wielkopolanin - to drugi wynik w kraju, zaraz po województwie małopolskim. Mieszkańcy wielkopolski najczęściej odwiedzają restaurację z obsługą kelnerską (54 proc. badanych), pizzerie (52 proc.) a fast foody wybiera 48 proc. Wielkopolan.

Włoska kuchnia króluje

Wielkopolanie stawiają na włoskie smaki - na pierwszym miejscu wśród ulubionych dań naszego województwa jest pizza (39 procent badanych), za nią dania kuchni polskiej (31 procent) oraz kebab (24 procent). Okazuje się, że nasze gusta są nieco inne niż większości Polaków - patrząc na wszystkie regiony naszego kraju wygrywa kuchnia polska - 58 procent wskazań, za nią jest zaś kuchnia amerykańska (46 procent) a dopiero na trzecim miejscu - włoska z wynikiem 40 procent wskazań.

Z wynikami raportu "Polska na Talerzu 2015" zapoznał się reporter Radia Eska, Dominik Rutkowski:


Street food nie dla Wielkopolan?

Dużym zaskoczeniem może być słaby wynik street foodów w województwie wielkopolskim. Popularne ostatnie jedzenie na kółkach wybiera regularnie tylko 2 procent badanych w Wielkopolsce. Z tego typu jedzenia wybieramy najchętniej kebaby (58 proc.), hot dogi (11 proc.) oraz zapiekanki (6 proc.). Na liście nie znalazły się burgery, które w Polsce są drugim, najpopularniejszym daniem ulicznego jedzenia.

Chętnie jadacie poza domem? Jakie miejsca najchętniej wybieracie? Zachęcamy do dyskusji!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki