Poznań. Czy tym razem udowodni, że nie jest zabójcą? Nikt nie chce sądzić Arkadiusza Kraski

2020-12-03 22:06 Michał Michalak
Poznań. Czy udowodni, że nie jest zabójcą? Nikt nie chce sądzić Arkadiusza Kraski
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Mimo wcześniejszej decyzji Sądu Najwyższego nie wiadomo, czy podejrzany o podwójne zabójstwo Arkadiusz Kraska stanie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu (na zdjęciu)

Sąd Apelacyjny w Poznaniu wystąpił do Sądu Najwyższego o wyznaczenie nowej jednostki, która miałaby osądzić podejrzewanego o podwójne zabójstwo Arkadiusza Kraskę. Miał się tym zająć Sąd Okręgowy w Poznaniu, ale zdaniem sędzi Elżbiety Fijałkowskiej "z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości" sprawa powinna trafić gdzie indziej. Mężczyzna został już raz skazany za przestępstwo, ale po 18 latach wyrok został uchylony.

Jak informuje polsatnews.pl/PAP, Sąd Apelacyjny w Poznaniu zwrócił się do Sądu Najwyższego, by sprawa podejrzanego o podwójne zabójstwo Arkadiusza Kraski trafiła do innej, równorzędnej jednostki. Osądzeniem mężczyzny miał się zająć Sąd Okręgowy w Poznaniu, który już w październiku br. zwrócił się do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, by uzupełniła dokumentację śledztwa. Na tę decyzję wpłynęło jednak zażalenie.

W lutym tego roku SN najwyższy przeniósł sprawę podejrzanego o podwójne zabójstwo Kraski ze Szczecina do Poznania, kierując się m.in. dbałością o rzetelność procesu i społecznym odbiorem postępowania. To m.in. dlatego, że to właśnie Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał w 2001 r. Arkadiusza Kraskę na dożywotnie więzienie, który to wyrok anulował w ub.r. Sąd Najwyższy, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy. Teraz okazuje się, że podobny problem dotyczy Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Jak informuje polsatnews.pl/PAP, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Elżbieta Fijałkowska zwraca uwagę, że to właśnie ta jednostka, jako sąd II instancji, uprawomocniła kilkanaście lat temu wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie. To m.in. dlatego, "z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości", sprawa podejrzewanego o podwójne zabójstwo Arkadiusza Kraski powinna trafić do innego, równorzędnego sądu.

- Chodzi o to, by osoba, przeciwko której toczy się proces oraz jej otoczenie, miała przeświadczenie, że organ procesowy zrobił wszystko, by prawu stało się zadość. Wydaje się, że właśnie w tym szerszym odbiorze, w tym w relacji oskarżony a Sąd Apelacyjny w Poznaniu [też w odniesieniu do Sądu Okręgowego w Szczecinie] ten odbiór został zachwiany - mówi rzecznik Sądu Apelacyjnego w Poznaniu cytowana przez polsatnews.pl/PAP.

Gwałciciel 13-miesięcznej dziewczynki usłyszał wyrok sądu