Zbąszyń. Znaleziono szczątki kilkunastu osób! Czy to ofiary niemieckiego obozu pracy?

2020-12-03 17:36 Michał Michalak
Zbąszyń. Znaleziono szczątki kilkunastu osób! Czy to ofiary niemieckiego obozu pracy?
Autor: KPP w Sochaczewie Na terenie Zbąszynia znaleziono szczątki kilkunastu osób. Mieszkańcy miasta i okolic twierdzą, że w czasie II wojny światowej był tam niemiecki obóz pracy, zdj. ilustracyjne

W Zbąszyniu znaleziono przez przypadek szczątki kilkunastu osób. Odkryto je w czasie prowadzonych tam prac budowlanych, gdy koparka przenosiła ziemię na wywrotkę. Biegła antropolog oceniła, że ludzie szczątki mogą należeć do 12-15 osób i że mogły leżeć w ziemi nawet 80-120 lat. Mieszkańcy Zbąszynia i okolic twierdzą, że w czasie II wojny światowej był tam niemiecki obóz pracy. Czy to jego ofiary?

Jak informuje TVN24 Poznań, szczątki kilkunastu osób znaleziono w czasie prac budowlanych w Zbąszyniu. Na odkrycie natrafiono, gdy koparka przenosiła ziemię do wywrotki. Według biegłej antropolog ludzkie szczątki należą do 12-15 osób i mogły leżeć w ziemi nawet 80-120 lat. Mieszkańcy Zbąszynia i okolic przekonują, że w czasie II wony światowej znajdował się tam niemiecki obóz pracy, więc być może ujawnione szczątki należą do jego ofiar. Wstępne oględziny wykluczyły natomiast, że należały one do ofiar egzekucji.

- Nie było przy nich okuć trumien, ubrań, jakichś krzyżyków czy guzików. Miejsce, w którym znaleziono szczątki, zostało zabezpieczone, jest niedostępne dla osób postronnych. To obszar na terenie budowy, zajmuje około jednej dwudziestej całego placu. Ten fragment został wyłączony z eksploatacji, na pozostałym terenie prace mogą być kontynuowane - mówi TVN24 Poznań Marcin Jakubowski, zastępca Prokuratora Rejonowego w Nowym Tomyślu.

Sprawą znalezienia szczątków kilkunastu osób w Zbąszyniu zajął się także Instytut Pamięci Narodowej.

30 lat buduje kapliczkę