Poznań: Nowe przepisy w komunikacji miejskiej MPK Poznań. Nie dla hulajnóg. Co z jedzeniem?

2020-12-14 11:52
Strefa buforowa w autobusie MPK Poznań
Autor: Iga Nawojczyk / Radio Eska Strefa buforowa w autobusie MPK Poznań

Już niedługo wejdą w życie nowe przepisy, które obowiązywać będą w komunikacji miejskiej w Poznaniu. Dotyczą one m.in. przewozu bagażu czy też jedzenia w tramwajach lub autobusach. Warto się z nimi zapoznać, aby nie być zaskoczonym w przypadku kontroli.

Kilka dni temu Rada Miasta Poznania przyjęła nowe przepisy dotyczące komunikacji miejskiej. Doprecyzowują one m.in. kwestie przewozu tramwajami i autobusami bagażu, w tym wózków dziecięcych, inwalidzkich i hulajnóg.

- Zmiany, jakie zaszły w ciągu minionych kilkunastu lat, m.in. upowszechnienie rowerów i hulajnóg, współdzielenia środków transportu, napędu elektrycznego itd. spowodowały, że obowiązująca uchwała nie obejmuje wielu zachowań niepożądanych w środkach transportu, a nieprzewidzianych dotąd w tym akcie prawa miejscowego – wyjaśniał podczas sesji Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W związku z tym wystąpiła potrzeba uporządkowania przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Co dokładnie się zmieni? MPK Poznań przygotowało szczegółową rozpiskę z tej kwestii.

Zgodnie z nowymi przepisami będzie można przewozić m.in.:

  • w pojazdach oznakowanych odpowiednimi piktogramami - wózki inwalidzkie o określonych wymiarach, wózki dziecięce, rowery – pod warunkiem, że zostaną prawidłowo ustawione i zabezpieczone;
  • składane hulajnogi, niewyposażone w silnik (pod warunkiem, że będą złożone i przewożone w opakowaniu transportowym lub trzymane w ręku w sposób nieprzeszkadzający innym pasażerom);
  • inne urządzenia wspomagające poruszanie się pieszych (narty, wrotki, rolki, deskorolki, także te wyposażone w silnik itp.) pod warunkiem, że będą przewożone w opakowaniu transportowym lub trzymane w ręku w sposób nieprzeszkadzający innym pasażerom;
  • psy, pod warunkiem, że pies jest oznakowany chipem lub tatuażem, ma założony kaganiec, jest trzymany na smyczy przez pasażera mogącego utrzymać go w miejscu, który posiada się szczelną torebkę na odchody psa, aktualne dokumenty potwierdzające zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie, w przypadku psów ras uznawanych za agresywne – posiada się zezwolenia; nieagresywne psy ras miniaturowych i małych oraz odpowiadające im miniaturowe i małe mieszańce będą mogły być przewożone bez kagańca i uwięzi – na rękach pasażerów lub bez kagańca – na kolanach pasażerów siedzących.

Zabronione będzie m.in. przewożenie:

  • rowerów i hulajnóg systemów współdzielonych (tzw. rowerów i hulajnóg miejskich)
  • rowerów i hulajnóg, a także skuterów-wózków wyposażonych w silnik;
  • dwukołowców (tzw. segway) i jednokołowców (tzw. monocykl) wyposażonych w silnik;
  • hulajnóg, których nie można złożyć (z wyłączeniem małych hulajnóg dziecięcych przewożonych przez opiekuna towarzyszącego dziecku, w sposób nie przeszkadzający innym pasażerom).

Nowe przepisy także ustalają inne zasady spożywania w pojazdów napojów oraz jedzenia. Nadal będzie obowiązywał zakaz spożywania napojów, także innych niż alkoholowe, ale z wyłączeniem niebarwionej wody niegazowanej, przewożonej w zakręcanych butelkach plastikowych lub szczelnych bidonach/kubkach o pojemności nie większej niż 0,7l. Z zakazu spożywania posiłków wyłączone będą pokarmy podawane - w butelkach ze smoczkiem lub bidonach/kubkach z ustnikiem - małym dzieciom.

To się mogło skończyć TRAGICZNIE! Wdrapali się na tramwaj. Grożą im POWAŻNE konsekwencje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE