Referendum w Murowanej Goślinie. Odwołają burmistrza i radnych?

i

Autor: BIT Murowana Goślina / Grzegorz Kluczyński Referendum w Murowanej Goślinie. Odwołają burmistrza i radnych?

Mieszkańcy ruszą do urn

Referendum w Murowanej Goślinie. Odwołają burmistrza i radnych?

2022-10-02 7:27

W niedzielę, 2 października, mieszkańcy Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie) ruszą do urn. Wszystko w związku z referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej. Przypomnijmy, Dariusz U., burmistrz Murowanej Gośliny od ponad pół roku przebywa w areszcie w związku z nieprawidłowościami w urzędzie miasta.

To już drugie referendum w sprawie odwołania burmistrza. Poprzednie, przeprowadzone w sierpniu 2021 r., referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej w Murowanej Goślinie było nieważne, gdyż do urn poszło zbyt mało osób. Aby referendum było ważne, udział w głosowaniu musi wziąć blisko 5 tysięcy osób.

Zgodnie z informacjami komisarza wyborczego liczba kart ważnych oddanych w wyborach burmistrza Murowanej Gośliny w październiku 2018 r. wyniosła 8 153, w wyborach rady miejskiej oddano 8 152 ważne karty. Zatem referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady przed upływem kadencji będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 4 892 osoby.

Głosowanie odbywa się w 12 obwodach głosowania. Lokale wyborcze otwarte są od godz. 7:00 do 21:00.

Dariusz U., burmistrz podpoznańskiej Murowanej Gośliny od początku roku przebywa w areszcie.

11 stycznia na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zatrzymali burmistrza i sześć innych osób, w tym dwóch przedsiębiorców, córkę burmistrza i pracowników samorządowych z Murowanej Gośliny. Sprawa dotyczy nieprawidłowości, do jakich miało dojść w latach 2019-2021 w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina. Samorządowiec po zatrzymaniu usłyszał 12 zarzutów, głównie korupcyjnych. W kolejnych miesiącach doszły kolejne zarzuty.

Dariusz U. jest burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.

Sonda
Czy korupcja jest w Polsce dużym problemem?
Skłot Rozbrat w Poznaniu