Szczepienia w Wielkopolsce. Tym powiatom grożą obostrzenia

2021-09-16 13:42
Szczepienia w Wielkopolsce. Tym powiatom grożą obostrzenia
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe/ Wielkopolski NFZ Szczepienia w Wielkopolsce. Tym powiatom grożą obostrzenia

Ile osób w województwie wielkopolskim zaszczepiło się przeciw COVID-19? NFZ podał dokładne dane. Na czele listy jest Poznań, ale nie wszędzie szczepienia cieszą się dużą popularnością. Jest wiele powiatów, które znacząco odstają od średniej w regionie. W związku z tym grożą im obostrzenia, gdy czwarta fala się rozpędzi.

Czwarta fala koronawirusa coraz mocniej przybiera na sile. Zdaniem ekspertów ma to duży związek ze szczepieniami przeciw COVID-19. W Wielkopolsce wygląda to całkiem dobrze, ponieważ pełną ochronę przeciw COVID-19 ma zapewnione powyżej 53 proc. osób, czyli ponad 1,85 mln mieszkańców. Najwyższy poziom wyszczepienia jest w Poznaniu (65,78 proc.), powiecie poznańskim (58,91 proc.) i pow. szamotulskim (57,25 proc.).

Niestety jest wiele miejsc, gdzie nie wygląda to tak dobrze. Najmniej zaszczepionych jest w powiatach kaliskim (41,91 proc.), ostrzeszowskim (43,48 proc.) i kolskim (43,85 proc.). Nie najlepiej wygląda także sytuacja w pow. złotowskim (44,84 proc.), leszczyńskim (45,18 proc.), tureckim (45,76 proc.). Wielkopolski NFZ przygotował dokładną mapę.

Szczepienia w Wielkopolsce
Autor: Wielkopolski NFZ Szczepienia w Wielkopolsce

Nowe obostrzenia w Wielkopolsce

W ostatnich dniach zauważamy, że sytuacja w Polsce wygląda coraz gorzej. W czwartek (16 września) zanotowano 722 nowe, potwierdzone przypadki koronawirusa w całym kraju. Najbardziej niepokojąca sytuacja jest w województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim. Już kilka tygodni temu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, ze jeśli liczba dziennych przypadków w Polsce przekroczy 1000 to będą wprowadzane obostrzenia. Wiele na to wskazuje, że to jest kwestia najbliższych tygodni. – Tereny, gdzie jest niski poziom zaszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa - mówił Niedzielski.

Nie jest jasno określone czy obostrzenia będą dotyczyć terenu całego województwa czy też będą ograniczać się tylko do powiatu. Jeśli zostanie wprowadzona regionalizacja dotycząca powiatów to z pewnością dotknie to także wybrane regiony w Wielkopolsce.

Sonda
Zaszczepiłeś się już przeciwko COVID-19?
Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE